Wpis z mikrobloga

#elektryka Drugie podejście - poprzednim razem udało mi się dowiedzieć jak podłączyć lampę, ale miała taki wąski klosz, że nie byłem w stanie wkręcić żarówki.

Pytanie od laika jak podłączyć lampę - lampa ma 3 klosze\żarówki. Z sufitu "wystają" 3 kable: brązowy, niebiski i zielono-żółty.
Lampa ma kostkę i kabelki jak na zdjęciu.

Prośba o podpowiedź jak to podłączyć? Brązowy do brązowego, niebieski do niebieskiego a żółto-zielony do drugiego brązowego?
PicaPica - #elektryka Drugie podejście - poprzednim razem udało mi się dowiedzieć jak...

źródło: Lampka

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PicaPica: żółto-zielony to uziemienie, jeśli masz stary dom to może się zdarzyć że nie masz wcale uziemienia, więc nie musisz go w zasadzie podpinać bo nie ma do czego. W starych domach często też jest uziemienie ale w innym kolorze, bo kiedyś się dawało takie kable jakie się miało, a nie takie jak trzeba, więc... spróbuj go najlepiej nie podłączać narazie. Powinno działać.
  • Odpowiedz
@PicaPica: Lampajst przygotowana to "dzielonego" podpiecia. Czyli jednym wlacznikiem zalaczasz jedna zarowke a drugim 2. ALe jak z suditu wychodza Ci tylko 3 kabelki to nie da rady :P

A wiec z sufitu:
niebieski do niebieskiego
brazowy do brazowego i z tego mostek do 2 brazowych :)
  • Odpowiedz
@PicaPica: Brązowy do brązowych (tu musisz zrobić jakiś mostek z kawałka drutu), niebieski do niebieskich. Zielono-żółty - sprawdź czy może lampa ma gdzieś miejsce ze znaczkiem uziemienia i tam ewentualnie przykręć, jeśli nie ma to go zostaw wolnego. W sumie mostka nie musisz robić tylko daj ten pojedynczy brązowy do jednej dziury razem z tymi dwoma.
  • Odpowiedz
@PicaPica: niebieski do niebieskich, brązowy do trzech brązowych razem, żółto zielony do obudowy jeśli jest metalowa. (Zakładając że elektryk nie odstawił fuszerki)
  • Odpowiedz
  • 0
@niecodziennyszczon @gorzki99 @fizzly

Dziękuję za odpowiedzi.
Instalacja ma 7 lat, liczę że kolory są zgodne ze standardem.
Stara lampa ma taki sam układ i elektryk zrobił jakieś "myki", które umożliwiły włączenie jednej żarówki jednym przełącznikiem, dwóch pozostałych drugim. Załączam zdjęcie, ale rozumiem, że to wyższa szkołą jazdy i z moją wiedzą\doświadczeniem (solidne 2/10) lepiej zlecić to komuś kto się zna?
PicaPica - @niecodziennyszczon @gorzki99 @fizzly

Dziękuję za odpowiedzi. 
Instalacja...

źródło: lampa2

Pobierz
  • Odpowiedz
@PicaPica: Jeżeli masz tylko trzy przewody wystające z sufitu, w tym jeden to uziemianie to wydaje mi się, że nie mógł tu zrobić innego myku niż tylko potraktować kabel uziemienia jako drugi obwód, a uziemienie olał. Skoro tak mówisz to ja bym sprawdził próbówką, czy nie masz czasami prądu na tym zielonożółtym. Chyba, że istnieją jeszcze jakieś inne sposoby, o których nie wiem.
  • Odpowiedz
@PicaPica: Zadna wyzsza szkola jazdy (no i tera mnie elektrycy z budowlanki ukamienuja :P)

Najwazniejsze - jaki masz wlacznik - pojedynczy czy podwojny?

Przy pojedynczym to luzik ale jak masz podwojny to niektorzy "elekktrycy" uzywaja zolto zielonego jako fazowego. Ja bym za jaja za to wieszal. Prokurator ma inne zdanie :P (nie pozwala bo tak nie mozna:P)
  • Odpowiedz