Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (940)

Rosja
Unia Europejska powinna otrzymać 90% dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie i przekazać je zarządzanemu przez UE funduszowi finansującemu broń dla Ukrainy . Propozycję tę przedstawił we wtorek, 19 marca, Josep Borrell, najwyższy przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej, informuje Reuters. Według niego odpowiednią oficjalną propozycję przedstawi rządom 27 państw członkowskich UE w środę przed szczytem przywódców bloku, który odbędzie się 21–22 marca. „Jeśli to zrobimy, Rosjanie nie będą zbyt szczęśliwi. Kwota pieniędzy – trzy miliardy euro rocznie – nie jest nawet nadzwyczajna. Ale nie jest bez znaczenia” – powiedział dyplomata.
Źródło

Ukraina
Ukraina rozpoczęła negocjacje z Estonią w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. „Zgodnie ze Wspólną Deklaracją G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy rozpoczęły się negocjacje z Estonią w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Na czele delegacji ukraińskiej, zgodnie z dekretem Prezydenta Ukrainy, stoi Szef Urzędu Głowy Państwa Andrija Jermaka. Dzisiejsze negocjacje prowadził zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew” – czytamy w komunikacie. „Ważne jest zawarcie silnych umów o bezpieczeństwie ze wszystkimi krajami bałtyckimi, które zapewniają nam ogromną – w stosunku do ich PKB – pomoc. Ponieważ z agresorem graniczą także Estonia, Łotwa i Litwa, nasze zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa powinny być zdecydowanie wzajemne” – podkreśliła Żółkiew.
Źródło

W lutym w związku z zablokowaniem granicy przez Polaków do budżetu nie wpłynęło 7,7 mld hrywien wpływów celnych. Poinformował o tym pierwszy wiceprzewodniczący komisji Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej Jarosław Żelezniak. Ukraina jest gotowa zaakceptować ograniczenia w handlu z UE, aby załagodzić ostry spór polityczny z Polską, ale wzywa również blok do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiego zboża.
Źródło

Ukraina oczekuje, że od kwietnia sojusznicy przekażą wystarczającą liczbę pocisków artyleryjskich. W szczególności będzie to możliwe dzięki inicjatywie Republiki Czeskiej. „Mamy nadzieję, że ta czeska inicjatywa (w sprawie zakupu pocisków dla Ukrainy – przyp. red.), do której przyłączył się Luksemburg, pomoże nam i od kwietnia będziemy mieli dość amunicji, aby odstraszyć naszą linię frontu” – powiedział premier
Źródło

Białoruś
Łukaszenka podpisał dekret „O statusie białoruskiego kosmonauty”. Dokument określa prawa i obowiązki astronautów. Kosmonauci otrzymują szereg świadczeń i preferencji: utrzymanie stanowiska, opiekę medyczną w Republikańskim Centrum Medycyny Klinicznej, świadczenia emerytalne i wsparcie państwa dla budownictwa mieszkaniowego. Dokument wymienia obowiązki astronauty. Białoruscy kosmonauci powinni odpowiadać swojej wysokiej randze, mieć silną postawę obywatelską, brać aktywny udział w życiu społecznym i politycznym kraju, godnie reprezentować Republikę Białorusi na arenie międzynarodowej.
Źródło

Litwa
Premier Litwy Ingrida Šimonytė oficjalnie przedstawiła Prezydentowi kandydaturę Laurynasa Kasčiūnasa, przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Seimasu (NSGK), na stanowisko Ministra Obrony Narodowej Litwy. Ustępujący minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas powiedział, że nie widzi siebie w roli szefa NSGK.
Źródło

Łotwa
Łotewski Gabinet Ministrów zatwierdził projekt ustawy „Krajowa ustawa o bezpieczeństwie cybernetycznym”. Celem projektu ustawy jest wzmocnienie cyberbezpieczeństwa na Łotwie, a także wprowadzenie zmienionych wymagań Dyrektywy Unii Europejskiej o bezpieczeństwie sieci i systemów informatycznych (NIS2), aby osiągnąć jednakowo wysoki poziom cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej. „Łotwa wykazała się jak dotąd dużą odpornością cybernetyczną. Biorąc jednak pod uwagę nasze zdecydowane stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, musimy być przygotowani, że w dalszym ciągu będziemy celem rosyjskich cyberataków. Dlatego aktywnie wzmacniamy nasze zdolności cybernetyczne i zarządzanie cyberbezpieczeństwem ”, powiedział minister obrony Andris Sprūds o projekcie ustawy.
Źródło

Estonia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało chargé d'affaire Ambasady Rosji i przekazało notę ​​dyplomatyczną stwierdzającą, że pracownik ambasady posiadający status dyplomatyczny został uznany za persona non grata .„Swoją działalnością Ambasada Rosyjska bezprawnie ingerowała w wewnętrzne sprawy Estonii, a dokładniej w proces sądowy, zdobywając dokumenty sprawy karnej i przyczyniając się do ich publikacji w rosyjskich mediach społecznościowych” – powiedział minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
Źródło

Polecam:

"Wybory bez wyboru", jak to powiedziała na początku roku Swiatłana Cichanouska, odnosząc się do lutowych "wyborów" na Białorusi, miały teraz miejsce w Rosji i tyle zamierzam napisać na ten temat. Chociaż dodam jeszcze, że za każdym razem, kiedy mowa jest o ostatnich wyborach - jakichkolwiek - w Rosji, przypominają się anegdotyczne słowa Stalina, który, kiedy usłyszał o przegranej Churchilla w wyborach w lipcu 1945 roku, miał się dziwić dlaczego premier nie sfałszował wyników? Niezależnie, czy to prawda, to jednak wraz z innym słynnymi słowami Stalina na temat liczenia głosów, obrazuje w pełni stan tzw. demokracji rosyjskiej u schyłku pierwszej ćwierci XXI wieku.

Komentarz tygodnia
Wybory Wschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1