Wpis z mikrobloga

@Hariel: 2,5 pod tynkiem to 19,5A. I ja bym nie przeginal.

Tylko o to pytalem.
Klima to takie ustrojstwo ktore pobierajc 2kW mocy elektrycznej moze dac 3kW mocy cieplnej.

Niby na pierwszy rzut oka przeczy to fizyce ale tak nie jest. Wszystko tu jest w porzadku.

Wiec jesli wspomnian przez @GenPi moc jest moca cieplna to elektrycznej bedzie pobierane mniej. Dlatego najlepiej by bylo jakby znalazl w instrukcji jakie zabezpieczenie elektryczne
@gorzki99 @GenPi ale w tym przypadku 5kw to raczej moc 'chłodzenia' a nie moc jaka urządzenie ciągnie z sieci. W internetach piszą że pradu zużywa ok 3-4 raza mniej niż ma mocy chłodniczej.
ale w tym przypadku 5kw to raczej moc 'chłodzenia' a nie moc jaka urządzenie ciągnie z sieci


@melba: A masz 100% pewnosci?

Op pyta o kabel i podaje 5kW. To formalnie sugeruje ze chodzi o moc elektryczna :D

Moze pobiera 5kW elektrycznej a moc cieplna ma 7,5kW?

I dlatego najprosciej jest wyszukac w instrukcji jakie zabezpieczenie elektryczne nalezy stosowac. I do zabezpieczenia dobiera sie kabel. Bo wbrew obiegowej opinii zabepieczenie zabezpiecza
@gorzki99 oczywiście że nie mam pewności dlatego napisałem że raczej tak jest, bo zazwyczaj do klimatyzatorów podaję się moc grzewcza.
Oczywiście nie doczytałem do końca wątku, a było o tym wspominane :)
@rybeczka: były kiedyś takie dziadki, projektanci obiektów co moc klimy patrzeli po mocy chłodniczej i tak wbijali w papiery. Potem klimę montujesz a tu ze ściany wystaje kabel energetyczny 5x25mm2 i weź to potem redukuj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@GenPi: Klimatyzator Hisense 5kW pobiera maksymalną moc 2300W, znamionową 1540W, wymagane zabezpieczenie 10A. W idealnych warunkach mógłbyś to zasilić przewodem 1,5, ale dla bezpieczeństwa można zastosować 2,5.
@pepek84: pamiętam takie akcje, dach nowego budynku szkolnego, a tam np. 5x10 na jednostkę jednofazową ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakby szef sweego czasu ogarnął ile faktycznie potrzeba na działanie tych urządzeń to ładnie by sianka zaoszczędził na przekrojach kabli, bo do central wentylacyjnych też grubasy leciały ( ͡° ͜ʖ ͡°)