Wpis z mikrobloga

Hej wykopie, mam pytanie odnośnie podatków, na które nie mogłem znaleźć prostej odpowiedzi. Może głupie pytanie, ale jeżeli uzyskam odpowiedź to nie będe juz głupi ( ͡° ͜ʖ ͡°).

W Polsce obowiązuje kwotka wolna od podatku: 60k, powiedzmy że Kowalski zarabia 110k rocznie. No i pytanie brzmi jak pracodawca odprowadza składki za Kowalskiego? Czy podatek dochodowy jest płacony w identycznej wielkości każdego miesiąca przez cały rok i potem po rozliczeniu PITa państwo zwraca składki od kwoty wolnej od podatku, czy może pracodawca w swoich obliczeniach już przyjmuje nieopodatkowane 60k i odprowadza składki tylko od 50k powyżej kwoty?

Wydaje mi się, że pracodawcy nie do końca interesuje stan naszych dochodów i odprowadza stałą stawkę podatku (możemy w końcu pracować na dwa etaty albo dorabiać) - a dopiero na wiosnę skarbówka nam tą kwotę oddaje.

I zanim ktoś powie "no debilu przeciez o to chodzi w zwrocie podatku" no to właśnie nie byłem pewien czy zwrot podatku jest dokładnie tą kwotą, czy raczej różnicą wynikającą z nadmiaru odprowadzonych składek dla kwoty powyżej wolnej od podatku.

Wybaczcie jeżeli zagmatwałem, ale będę wdzięczny za wyjaśnienie.

#podatki #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 2
  • Odpowiedz
@Fucktyczniee: Primo, kwota wolna to 30k. A jeśli chodzi o to jak odprowadzane są zaliczki to wszystko zależy od tego czy pracownik złożył PIT2 i co w nim pozaznaczał.
Generalnie są trzy możliwości
a) pracownik nie złożył PIT2 - wtedy kwota wolna nie jest uwzględniana przy wypłacie. Pracownik w takim wypadku będzie miał nadpłatę w rozliczeniu rocznym
b) pracownik złożył PIT2 i wybrał pomniejszanie zaliczki o kwotę wolną. W takim wypadku pracownik będzie miał zaliczkę na podatek pomniejszaną miesięcznie o 300 (lub 150 albo 100 jeśli ma kilka umów i chce sobie to rozdzielić na kilku pracodawców)
c) Pracownik złożył PIT2 i poinformował, żeby w ogóle nie pobierać zaliczek, gdyż jego planowany dochód nie przekroczy
  • Odpowiedz