Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (938)

Rosja
Stany Zjednoczone wysłały Iranowi „bardzo wyraźne” sygnały, aby nie dostarczał Rosji rakiet dalekiego zasięgu do wykorzystania w wojnie z Ukrainą. „Jeśli chodzi o kwestię irańskich rakiet do użycia na Ukrainie. Wysłaliśmy do Iranu bardzo wyraźne sygnały, aby tego nie robił. I stało się to przedmiotem poważnych rozmów między wieloma krajami europejskimi a Stanami Zjednoczonymi ” – odpowiedział Blinken na pytanie. o możliwości zaopatrzenia Rosji przez Iran w rakiety dalekiego zasięgu do dalszego wykorzystania w wojnie z Ukrainą i reakcji Zachodu w tym zakresie. Sekretarz stanu USA podkreśliła, że ​​obawy dotyczące możliwości takich dostaw są duże i istnieje „bardzo silna” determinacja, aby na nie zareagować.
Źródło

Ukraina
Rozmieszczenie wojsk NATO na Ukrainie zwiększy ryzyko wybuchu III wojny światowej - powiedział minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.„Nie sądzę, że NATO powinno wkraczać na Ukrainę. Mam nadzieję, że tak się nie stanie” – podkreślił Tajani, odpowiadając na pytanie o możliwość rozmieszczenia wojsk francuskich na Ukrainie po podobnym założeniu, jakie przyjął francuski prezydent Emmanuel Macron. Wykluczył możliwość wysłania wojsk włoskich na Ukrainę do walki z Rosją.
Źródło

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Polski Donaldem Tuskiem, które odbyło się dziś w Berlinie, zapowiedział zwiększenie wsparcia dla Ukrainy. Scholz powiedział, że kraje będą kupować dla Ukrainy więcej broni na rynku światowym. Kanclerz podkreśliła także, że wspólnie ze swoimi partnerami zwiększą produkcję broni na Ukrainie.
Źródło

Lider frakcji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w Bundestagu Rolf Mützenich,współpracownik kanclerza Scholza podczas wczorajszej debaty zaproponował przemyślenie, jak „zamrozić” wojnę, co spotkało się z krytyką ze strony kolegów. Jednocześnie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Gebestreit poproszony o komentarz w sprawie wypowiedzi Mützenicha stwierdził, że wypowiedzi wypowiadane w parlamencie nie cieszą się uznaniem rządu. Jednocześnie podkreślił, że Niemcy wspierają Ukrainę „w jej obronie przed rosyjskim agresorem wszystkim, za co możemy wziąć odpowiedzialność”.
Źródło

Białoruś
Personel wojskowy pilnujący zakładów karnych przeszedł szkolenie dla niezależnych operatorów dronów. Odbywały się one na bazie jednostki wojskowej 5529 i centrum wojsk wewnętrznych. Strażnicy kolonii zostali przeszkoleni, jak skonfigurować drona i pracować z interfejsem. Po szkoleniu zdali egzamin teoretyczny i wykonali zadanie praktyczne - poszukiwanie zbiegłego więźnia i dostosowanie ruchu grupy pościgowej, przekazuje kanał telegramowy wojsk wewnętrznych MSW. Przypomnijmy, że posiadanie dronów przez osoby cywilne jest na Białorusi zakazane.
Źródło

Litwa
Niemiecki koncern obronny Rheinmetall oficjalnie potwierdził, że planuje budowę fabryki amunicji na Litwie. Przedstawiciele Rheinmetall omawiali swoje plany inwestycyjne z litewskim ministrem gospodarki i innowacji Aušrine Armonaite w styczniu oraz z premier Litwy Ingridą Šimony w listopadzie ubiegłego roku, jednak niemiecka firma nie wypowiadała się wówczas publicznie na czym dokładnie polegają jej plany inwestycyjne. Jednak Armonaite ostrzegł w czwartek, że oficjalne porozumienie nie zostało jeszcze zawarte. W nowej fabryce rozpocznie się produkcja 155-milimetrowej amunicji spełniającej standardy NATO.
Źródło

Łotwa
Większość społeczeństwa Łotwy uważa, że ​​pomoc Łotwy dla Ukrainy powinna zostać utrzymana na dotychczasowym poziomie lub zwiększona, natomiast odmiennego zdania jest znaczna część ludności rosyjskojęzycznej, która uważa, że ​​należy ograniczyć pomoc Łotwy dla Ukrainy. Świadczą o tym badania opinii publicznej przeprowadzone przez ośrodek badawczy „Norstat” we współpracy z LSM.lv.
Źródło

Estonia
Od kwietnia ma zostać wprowadzony nowy, wyższy wskaźnik wynagrodzeń w służbie publicznej, którego efektem będzie blisko 10-procentowa podwyżka wynagrodzeń najwyższych urzędników państwowych, czyli prezydenta, przewodniczącego Riigikogu oraz przewodniczącego Sądu Najwyższego. Na trzech stanowiskach obowiązuje to samo podstawowe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 8318 euro brutto, które od przyszłego miesiąca wzrośnie do nieco poniżej 9200 euro miesięcznie.
Źródło

Polecam:

Dziś dziesiąte już wydanie naszego nowego projektu, wydawanego pod tagiem #piatkowynasluch, w którym polecamy Państwu kilka wybranych przez nas, najciekawszych - w naszej ocenie - podcastów, rozmów i debat, które pojawiły się w polskiej przestrzeni multimediów, w tym platform Youtube i innych. Zapraszamy do wysłuchania.

Piątkowy nasłuch CW (10)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja