Wpis z mikrobloga

Jolo #ogrodnictwo piaskowanie trawnika pytania
stan - trawnik po dwóch sezonach. Glina i trochę nawieizonej ziemi ale zbite. Częsciowo zacieniona.
Chcę piaskować
Plan.
Trawnik już powoli rusza wiec jak będzie troche bardziej sucho to:
koszenie
Wertykulacja grabienie
Całość chcę ponakłuwać widłami głęboko
Zasypać piaskiem
Ponawozić.
Termin - pogoda powie ale raczej za tydzień - dwa.
Ile tego piasku? mam 230m2 trawnika. Internat mówi 300-500kg na 100m.
Realnie aż tyle?
  • 18
  • Odpowiedz
@wielowitamin: Warstwa 5mm = 0,005m. Razy 100m2 daje 0,5m3. Gęstośc nasypową piachu dajmy z 1,7t/m3, wyjdzie 0,85t/100m2. Czyli realnie, a lepiej więcej niż mniej, bo gdzieś ta ziemia zawsze ginie ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@flecker: 0,5cm piachu jak ma gline to żadnego efektu nie da, ja liczyłem wyżej na 2cm warstwe, to i tak z dwa lata pod rząd, wiosna 2 cm piach a jesienią kompost żeby efekt był.
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: nie chcę mieszać a jedynie poprawić strukturę - wsiąknie sobie. @flecker
to nie są wartości dla samej gliny? Miasto lublin więc ziemie gliniaste ale też bez przesady.
Może źle napisałem. Trochę ziemi = 20cm ziemi bylo nawiezione. Oczywiście nie czarnoziemu z najwyższej półki ale wszystko fajnie rośnie. Chcę trochę poprawić struturę gleby.
Jak wywalę tonę na ten trawnik - to sprawnie sobie w ziemię wejdzie?
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: no dobra to takich ilości się nie spodziewałem :)
Na trawniku na zimę wywaliłem z 70kg granulowanego obornika. W tym roku i poprzednim.
Głównie chciałbym trochę poprawić przepuszczalność ale nie jakoś szczególnie - szkoda potem to podlewać.
Trawa rosła piękna do tej pory. Głównie tu gdzie mam cień i mur oporowy chciałbym żeby troche mniej trzymała wilgoć ;)
  • Odpowiedz
@wielowitamin: nie no, ja tu podaje na ekstremalne przypadki, jak pisałeś wyżej jakby była glina sama. Bardziej chciałem podkreślić że w górę raczej nie przesadzisz, bo nawet przy tak dużej ilości wyjdzie 2cm warstwa, co i tak nie zaszkodziłoby trawie.
Dostosuj do swoich możliwości i tyle, efekt pewnie nie będzie tak czy tak idealny, do tego trzeba dać od razu dobra ziemie więc jak chcesz ideal to jedynie wymiana gruntu na
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: spoko dużo mi powiedziałeś - dzięki. Pewnie kupię tonę na początek. zobaczę jak będzie. Mogę w kolejnym sezonie dosypać i dwie tony
trawnik miałem piękny ale widze jeszcze przestrzeń na poprawę stąd pomysł żeby go trochę popiaskować, trochę podrenować a zakładam że tak zadziała jak to solidnie nakłuje i zasypię to piachem.
to tylko trwnik :D
miło ze sezon już już
u mnie z mulczowaniem nie do końca się sprawdza
  • Odpowiedz
@wielowitamin: ja to się akurat trawnikiem przestałem przejmować po dwoch-trzech latach, stwierdziłem że jak jest zielony to #!$%@? z nim xd
I to dosłownie, bo jak się człowiek zafiksuje to #!$%@?, zawsze coś by było do poprawienia, zawsze gdzieś za mało zielony kawałek trawy xd
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: kiedy zaczynałeś to hobby?
Ja się zaklinałem że w życiu nic nie będę robił w ogrodzie. Trauma po koszeniu mojej babci i rodos :)
To teraz odkąd mam ogród pierwszy raz w życiu prowadzę sobie drzewka. Sadzę nawożę przycinam kosze :) fajne hobby
  • Odpowiedz
@wielowitamin: no tak pewnie jak się wprowadziłem do domu a może trochę wcześniej, więc że 4 lata, może 5 bardziej.
Też nie lubiłem takich prac za dzieciaka, parę lat mieszkałem w wynajmowanym mieszkaniu, po przeprowadzce mi się zmieniło.
Mam jak na dzisiejsze standardy sporą działke, jak przyszło do ogarnięcia jej po budowie to głupio było robić 1250m2 pustego trawnika żeby w kółko jeździć i to kosić bez kawałka cienia czy ogrodzonego
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: duża działka. Można szaleć. U mnie skromnie ale chciałem w mieście. Trawnika ~230m + ze 120 nasadzeń/rabat a ogródek to 3m2 wiec mogę sobie wsadzić krzaczek miętę i kilka marchewek pod to :D

a co do piachu - zwykły piasek zamawiać czy szukać kto mi przywiezie kwarcowy odpowiedniej frakcji? wezmę pewnie big baga bo nie mam gdzie tego wysypać. Jakieś 1,5t, jakieś 6kg na metr
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: Ile to poltem wsiąka w ziemię? :) wysypałem bigbaga - pewnie z 1,5t na 230m. przegrabiłem, rozdmuchałem to dmuchawą do liści. Trochę padało. Piach wyraxnie widać. Przy łażeniu po trawie nanosi się do domu :)
  • Odpowiedz