Wpis z mikrobloga

Czy ktoś kumaty mógłby mi wytłumaczyć jak pięciolatkowi jak to jest możliwe, że zewsząd napływają dane jak to niemiecka gospodarka sobie nie radzi (pęka bańka na nieruchomościach, przemysł się zwija, fabryki przenoszą do Polski), a DAX jest na ATH? Dopiero zaczynam interesować się giełdą i jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe. :/
#gielda
  • 6
@CamelCase No też tego nie rozumiem zagrałem nawet krótko na dacie i teraz tylko dokładam depozyt. Giełda to system naczyń połączonych i jak rośnie NVIDIA bo technologia AI wychodzi z laboratorium to urośnie też SAP i Siemens przy okazji. Druga sprawa to chyba też ilość pieniądza. Gdy gospodarka się zwija to rośnie jego podaż (przy okazji nadrukowany na potęgę w czasach covidu). Teraz ląduje na giełdzie i podbija indeksy. Mimo to uważam
@CamelCase: Ogólnie nie istnieje sztywna korelacja między przyrostem PKB, bo tym mierzony jest stan gospodarki, a zmianami na głównych indeksach giełdowych. Wydaje mi się, że udział procentowy spółek w indeksach jest niewspółmierny do ich wpływu na PKB i dlatego to tak się rozjeżdża.