Wpis z mikrobloga

#grupamodlitwyzacharjasza Chciałem tu jako Gnostyk oddać hołd szczery moralności katolickiej. Gdyż co by nie mówić to ona akurat stała zawsze u nich twardo a niekoniecznie w innych odłamach chrzescijanstwa jak protestantyzm. Gdyż szczegolnie moralnosc katolicka odnosnie godnosci ludzkiej - "jednej rzeczy ktorej nie uczyniliscie komuś z tych maluczkich i mniescie nie uczynili" a to niesie pozytywne konsekwencje bezwzglednej potrzeby niesienia pomocy i poszanowania wszelkiej godnosci ludzkiej. To umyka w Protestantyzmie ktory raczej stawia na predestnacje - jestem bogaty bo Bog tak chcial natomiast on jest biedny bo Bog tak ustalil. Nawet jesli podejscie protestanckie jest prawdziwe co tez tak uwazam za mozliwe,jednak ono prowadzi do pewnej ozieblosci ktorej moralnosc katolicka nie dopuszcza i za to ja chwale. Ta tematyke pieknie porusza Krzysztof Karoń w książce "historia antykultury". Ciekawostka - wsrod Pogan jako pierwszy na powaznie bezwzgledna godnoscia ludzka zajal sie Cicero, ale byl w tym raczej odosobniony.
  • 6
  • Odpowiedz