Wpis z mikrobloga

#eu4 #europauniversalis #euiv

Za trzecim razem udała mi się gra Bizancjum.

Najpierw Sojusz z Serbią na Wołochię, potem na Bośnie (wasalizacja). Miałem już dość silną armię, żeby Węgry weszły w sojusz ze mną, anektowałem Ateny i Cypr i czekałem na wojnę z Turcją. Zdziwiłem się, kiedy zamiast mnie zaatakowali Mameluków, ale dość szybko zapakowałem się na statki i wypowiedział im (Mamelukom) wojnę, kiedy nie mieli prawie armii. Zająłem im ze 4 prowincje w Egipcie i przyłączyłem Aleksandrię. Starałem się cały czas o sojusz z Wenecją (dla floty), ale ci mnie zrywalizowali i mogłem sobie pomarzyć. Na szczęście w międzyczasie zawarłem sojusz z Austrią. Wciągnęli mnie w parę wojen na drugim końcu Europy, ale nie był to jakiś wielki problem. W końcu doczekałem się agresji Turków. Największą niewiadomą był wynik walki na morzu, bo byłem praktycznie sam na Otomanów. Nie śledziłem tego dokładnie, ale chyba w jakiejś wojnie (może tej z Mamelukami) wytracili sporo floty, więc poszło całkiem nieźle. Czekałem, aż część armii przerzucą do Europy i zablokowałem Morze Marmara. większość roboty zrobili za mnie sojusznicy (Austria, Serbie, Węgry i Bośnia), a ja sobie oblegałem Grecję. Udało mi się trzy czy cztery prowincje odzyskać w tej wojnie. Potem już było z górki, unikałem walk z Turkami, zajmowałem co się dało (dość szybko ruszyłem do Italii, przez krótko miałem sojusz z Hiszpanią, która walczyła z Sabudią i Milanem, dzięki czemu ja zajmowałem Neapol). Kroiłem jak się dało Mameluków i inne słabsze państwa i inwestowałem we flotę, w razie czego mogłem zablokować cieśninę i połowa ottomańskiej armii przyglądała się, jak z sojusznikami masakrujemy drugą połowę. Około 100 lat po rozpoczęciu walczyłem z Turkami jak równy z równym, a od około 1600 roku systematycznie ich kroiłem z prowincji. W międzyczasie większość Europy mnie znielubiła, Rosja (utworzona przez Nowogród ;) zerwała ze mną sojusz dzięki któremu rozwalaliśmy Kazań, Krym i Ottomanów. Mam przeciw sobie w tym momencie koalicję na pół Europy i modlę się, żeby nie wypowiedzieli mi wojny.

PS: Hiszpania całkowicie zdominowała kolonię, Mają 3/4 Ameryk i prawie całą Syberię (!)
Kampala - #eu4 #europauniversalis #euiv


Za trzecim razem udała mi się gra Bizancjum...

źródło: comment_cY0FWwrCuBDkL8wF2s2UOL2BmdQaezj4.jpg

Pobierz
  • 2