Wpis z mikrobloga

Pracuje na B2B w #it na #ryczalt. Podobno można rozliczać połowe VAT kosztów związanych z samochodem prywatnym jeśli wykorzystuje go do działalności. Co oprócz paliwa mogę rozliczyć? Czy zakup opon, wymiana oleju, rur tłumika czy zakup radia samochodowego też się w to wlicza? Ktoś z was rozlicza w ogóle połowe VATu w ten sposób?

#ksiegowosc #podatki
  • 13
  • Odpowiedz
Oczywiście że ma. Skąd takie informacje?


@Niedogonisz: ponieważ na ryczałcie 12% dla programisty podatek dochodowy jest stały. Koszty odlicza się tylko na liniówce 19% co wpływa na zmniejszenie podatku dochodowego

VAT odlicza się zarówno na ryczałcie jak i na liniówce jeśli jesteś VATowcem
  • Odpowiedz
@demstair do paczkomatu musiałem podjechać odebrać to co zamówiłem z allegro na firmę, no i na pocztę wysłać jakieś dokumenty z raz do roku. Na prywatnym to odliczałem dawno, teraz kupiłem do tych celów firmowych auto za kilkaset tysięcy , z 20tys km rocznie, w celu firmowym mam z 20km
  • Odpowiedz
@demstair: Przy firmie która generuje rocznie do 500k nikt cie kontrolować nie będzie - masz płacić podatki, raz na kilka lat dostaniesz mandat 200zł i to wszystko. Z twojego punktu widzenia łapiesz boga za nogi, z punktu widzenia US jesteś nie wart zachodu.
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: @Niedogonisz a czy wymogiem do rozliczania wydatków na samochód jest wykorzystywanie auta w celach firmowych przynajmniej raz w miesiącu czy to nie ma znaczenia? Powiedzmy że w miesiącu X nie zajechałem nim nigdzie w celach firmowych ale np muszę wymienić olej w samochodzie w tym miesiącu - czy dalej mogę go rozliczyć?
  • Odpowiedz
@demstair: po to odliczasz tylko 50%, żebyś nie musiał się bawić w udowadnianie. To jest kompromis wprowadzony X lat temu. Możesz odliczać 100% i prowadzić kilometrówkę.
  • Odpowiedz