Wpis z mikrobloga

97 + 1 = 98

Tytuł: Krótki kurs samoobrony intelektualnej
Autor: Normand Baillargeon
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 978-83-62445-03-5
Tłumacz: Bogdan Baran
Wydawnictwo: MIND
Liczba stron: 264
Forma książki: e-book
Krótki kurs samoobrony intelektualnej jest książką, której celem jest zapoznanie czytelnika z podstawami krytycznego myślenia.

Pomimo dość rozległej tematyki książka jest dość krótka, bo ma zaledwie 264 strony, na których autor zaledwie muska przeróżne tematy, takie jak: sofizmaty, logika, podstawy matematyczne przydatne w kontekście poruszanych zagadnień, stosunek do nauki, oraz wiele innych. Z tego powodu każdy z nich zostaje zaledwie zarysowany, rozbudzając moją ciekawość, ale również pozostawiając niedosyt, który to towarzyszył mi przez całą książkę.

Merytorycznie jest w porządku, oczywiście nie ma tu to nic odkrywczego i nowego, ot tematy przemielone dziesiątki razy wzdłuż i wszerz, jednak skondensowanie tego do jednej pozycji jest dokładnie tym, czego chciałem. Na plus można zaliczyć mnogość przykładów, praktycznie do każdego zagadnienia, co bardzo pomaga w zrozumieniu i przyswojeniu czytanego tekstu. Uważny czytelnik na pewno wyłapie, że tu i ówdzie autor nie stroni od dzielenia się z czytelnikiem swoimi prywatnymi opiniami na niektóre kontrowersyjne tematy, np. zasadność interwencji rządku USA w Iraku. Osobiście nie jest to dla mnie jakiś wielki minus, jako że nie uważam, by umieszczanie swoich opinii w swojej książce było czymś karygodnym, ale rozumiem, że niektórzy mogą czuć się zniesmaczeni, co znacznie wpłynie na ocenę końcową. Niestety jakość e-booka z Legimi jest co najwyżej średnia, brzydkie to, miejscami niewyraźne, chaos z czcionkami - co rusz to inna -, no i p o c o t e p r z e r w y m i e d z y n i e k ó r y m i s ł o w a m i ? Nie wiem, czy to również problem fizycznej książki, ale obcowanie z formą tego e-booka przyjemności mi nie sprawił.

Od dawna szukałem jakiegoś tytułu poruszającego tę ważną dla mnie tematykę. Pomimo chyba raczej negatywnego wydźwięku mojej opinii książkę oceniłbym na solidne 7/10, bo po prostu sama treść zrekompensowała mi pozostałe mankamenty, dlatego polecam właściwie wszystkim, zwłaszcza osobom chcącym przybliżyć/przypomnieć sobie dziedzinę, jaką jest krytyczne myślenie.

#bookmeter #ksiazki #popularnonaukowabookmeter
Bispinor_Diraca - 97 + 1 = 98

Tytuł: Krótki kurs samoobrony intelektualnej
Autor: No...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz