Wpis z mikrobloga

79 + 1 = 80

Tytuł: Klejnot Siedmiu Gwiazd
Autor: Bram Stoker
Gatunek: horror
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788396361066
Tłumacz: Radosław Jarosiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Liczba stron: 326
Interesująca i wciągająca książka. Fabuła, chociaż lekko naciągana, a momentami naiwna jest ciekawa i dobrze skonstruowana. Też biorę pod uwagę to, że pierwszy raz została wydana w 1903 roku, a co za tym idzie panowały wtedy inne zasady i to co mogło wtedy szokować lub budzić grozę, dzisiaj wydaje się błahe lub nawet infantylne. Podobne odczucia miałam jak oglądałam film Psychoza. W swoim czasie szokował on i przyprawiał o zawrót głowy, a dzisiaj dla niektórych to żadna rozrywka. Co ciekawe kiedy zaczęłam czytać tę książkę to nawet nie wiedziałam z jakiego ona jest roku. Od razu poczułam klimat Agathy Christie jeśli chodzi o czasy, miejsce i podejście. To też jest dla mnie duży plus bo uwielbiam książki Christie i coś w tym samym klimacie jest nie lada gratką.

Dodam również, że książka jest wspaniale skonstruowana. Słowa są ładnie wyważone, dobrze połączone ze sobą i w jakiś dziwny sposób zaspokajają moje poczucie estetyki.

Książka jest też ciekawa z innego powodu. Oryginalnie została wydana w 1903 roku, a potem znowu w 1912. Jednak to drugie wydanie nie zawiera jednego rozdziału (wydawca uznał, że za bardzo uderza w chrześcijaństwo) oraz zmieniony został ostatni rozdział bo pierwotne zakończenie budziło grozę i nie było happy endem. Wydanie, które ja czytałam było przekładem oryginalnego tekstu ale jako bonus zawierało również drugie, nowe zakończenie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #horrorbookmeter
Owieczka997 - 79 + 1 = 80

Tytuł: Klejnot Siedmiu Gwiazd
Autor: Bram Stoker
Gatunek: ...

źródło: 984973-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz