Wpis z mikrobloga

Rodzice mają PV na starych zasadach, sprzedawcą prądu jest Tauron, faktury jako prognoza, na 2024 dostali na jakąś dosyć moim zdaniem kwotę. Faktura dopiero przyjdzie pocztą. W 2023 były to rachunki na ok 60zł na każdą fakturę gdzie teraz na 2024 kilka na 180, dwie na ponad 200zł.
Początek okresu rozliczeniowego z PV do 1 lutego.

Kontrolowałem im zużycie energii na zasadzie:

A - odczyt oddanej energii z elicznika w dniu 01.02.2024
B - energia oddana na podstawie rozliczenia PV na koniec okresu czyli 01.02.2023

C - odczyt pobranej energii z elicznika w dniu 01.02.2024
D - energia pobrana na podstawie rozliczenia PV na koniec okresu czyli 01.02.2023

E - nadwyżka z rozliczenia PV w dniu 01.02.2023 na podstawie rozliczenia PV

(A - B)*0,8 - (C - D) + E

Wyszło mi: (10793 - 3678)*0,8 - (8700 - 2854) + 88 = -66kWh

To skąd takie rachunki? Przecież to przekroczenie nie jest wielkie?

#dom #fotowoltaika #pv #elektryka
#pytanie
  • 9
  • Odpowiedz
@cotozazycie: zrobili Ci prognozy? Ja mam roczne rozliczenie i po tym rocznym mam wyrównanie i wtedy naliczają prognozy na cały rok. Dzwonię na infolinię i każę im ustawić prognozy na same opłaty czyli ~50zł na 2 miesiące.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka:

A nie wiem dokładnie, nie mieszkam z nimi, tylko na mojego maila przychodzi info o wyst faktur i kontroluje im to zużycie. Rodzice to tak agarniają na zasadzie: zainwestowaliśmy w pv - ma być tanio. ;).
  • Odpowiedz
  • 0
@Smiejsiezzycia:

No w zeszłym roku mieli faktury łączenie na ok 250zl. Teraz w sumie ponad 850zl. Po 2023 była nadwyżka energii 88kWh teraz wg tego co wyliczyłem zabrakło 66kWh ale czy to się porywa z rozliczeniem Taurona okaże się gdy przyjdzie pocztą.
  • Odpowiedz
@cotozazycie: Też jestem na starych zasadach z fakturą roczną i w listopadzie dostałem prognozowaną. Prognozują, że miesięcznie zużyję prawie dwa razy więcej prądu niż do tej pory (ʘʘ). Nie chciało mi się raczej nic z tym robić, więc najwyżej będzie nadpłata na przyszły okres rozliczeniowy.
  • Odpowiedz