Wpis z mikrobloga

Witam
8 lat temu odziedziczyliśmy z siostrą mieszkanie m3. Siostra mi swoją część oddała nie formalnie ale teraz chciał bym z żoną sprzedać i kupić m4. Siostra chce mi oddać swoją część za darmo. Cena m3 u mnie w mieście to koło 280k. Jakie koszta będą u notariusza? Siostra mówiła że przez sąd jest taniej ale dłużej to trwa. Ile kosztuje to w sądzie i jak długo trwa? Orientuje się ktoś może? Czytałem że jak siostra by mi przepisała i je sprzedam to muszę zapłacić podatek chyba że za pieniądze kupuje właśnie np większe mieszkanie to mnie omija podatek. Z góry dzięki za pomoc.
#mieszkanie #pomocprawna

#notariusz
  • 5
  • Odpowiedz
@bukszpryt: tak, ale jemu chyba nie chodzi o podatek od darowizny, tylko od sprzedaży. Tylko że jak rozumiem ty jesteś współwłaścicielem tej nieruchomości, a siostra sprzedaje ci tylko udziały. Gdyby darowizna dotyczyła całości, to na bank musiałbyś czekać 5 lat aby nie płacić podatku. Nie wiem jak to jest w przypadku darowizny części udziałów.

A czy siostra nie mogłaby ci dać pełnomocnictwa notarialnego do sprzedaży nieruchomości
Po sprzedaży każdy dostanie swoją
  • Odpowiedz
  • 0
@bukszpryt: tak, wiem :) ale nie sądziłem że będę kiedyś sprzedawał :)

@karokrakow Tak, z siostrą mamy po 50%, siostra chce mi oddać swoją część. Chyba najlepiej będzie tak jak napisałeś, sprzedać i zrobić darowiznę pieniędzy :)
  • Odpowiedz
Dokładnie. Siostrą ci zrobi przelew tej kwoty, a ty potem to zgłaszasz do skarbówki (można online) - bo żeby nie płacić podatku przy tak bliskim pokrewieństwie trzeba pamiętać o zgłoszeniu.
  • Odpowiedz