Wpis z mikrobloga

  • 1
Nauka zawsze jest subiektywna, bo uprawiają ją ludzie
https://en.wikipedia.org/wiki/Metascience

"W 1966 roku we wczesnym artykule metabadawczym zbadano metody statystyczne 295 artykułów opublikowanych w dziesięciu renomowanych czasopismach medycznych. Ustalono, że „w prawie 73% przeczytanych raportów… wyciągnięto wnioski, gdy uzasadnienie tych wniosków było nieprawdziwe”. Metabadania przeprowadzone w następnych dziesięcioleciach wykazały wiele błędów metodologicznych, nieefektywności i złych praktyk w badaniach w wielu dziedzinach nauki. Wiele badań naukowych nie udało się odtworzyć, szczególnie w medycynie i
  • 0
No i zajebiście, sam widziałem bzdury w podręcznikach szkolnych. Oj jaka wspaniała nauka, o ile praktyczna daje nam różne sprzęty, to teoretyczna to jeden wielki śmietnik, autokorekta w nauce nie działa:

"Niestety, istnieją jednak podstawy, aby sądzić, że biorąc pod uwagę obecne praktyki, zdecydowana większość błędów, które trafią do literatury, pozostanie w nieskorygowanej postaci przez czas nieokreślony. Błędy będą propagowane w podręcznikach i artykułach poglądowych, a osoby zainteresowane tematem będą wprowadzane w
@Unikacz: Ale wiesz że nauka w ostatnich stuleciach opiera się głównie na teorii którą potem próbuje się potwierdzać/obalać? Położenie i wielkość Plutona zostały obliczone zanim został on odkryty.
  • 0
@Allbis: To astrofizyka więc to zupełnie co innego. Przykład Plutona, jeden obiekt badawczy, dosłownie wszystkim zależy na poznaniu prawdy, brak korupcji, stronniczości. Lepsze narzędzie badawcze zmienia interpretacje od razu po otrzymaniu wyników, które pojawiają się niemal natychmiast, i z którą zgadzają się wszyscy bez wyjątku.

To zupełnie co innego niż np. badanie wpływu psychoanalizy na zdrowie pacjenta. Nie dość że musisz znaleźć grupę pacjentów, która zazwyczaj nie jest duża, to badanie
@Unikacz: Nie bronie nauki, sam studiowałem kierunek ścisły i wiem jak to wygląda i że za wynik badania odpowiada ten kto zapłacił za jego zrobienie, niemniej dalej twierdzę że jeśli dziedzina nie dotyczy polityki ani pieniędzy to dzisiejsza nauka jest najlepszą metodą poznawczą i chociaż nie jest nieomylna nic lepszego nie mamy. Ale tak też wkurza mnie dzisiejszy kult nauki i oczekiwanie przedstawiania badań na każdy możliwy temat, nie nosisz przy