Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób od #fizyka #informatyka może mondre może gupie, chociaż pewnie głupie tylko o tym jeszcze nie wiem xd

Kiedyś, w jakimś wywiadzie usłyszałem, że komputer kwantowy będzie w stanie złamać wszystkie obecne zabezpieczenia w ciągu kilku minut (poprawcie mnie jeśli to nie prawda). W takim razie co jeśli ta możliwość komputera jako pierwsi odkryją ci "źli" i wykorzystają go na przykład do złamania obecnych zabezpieczen bankowych? Czy to oznacza że z takim komputerem w tym momencie są w stanie obejść każde zabezpieczenia bankowe i na przykład wyzerować ludziom konta? Przecież to od razu doprowadzi do destabilizacji wszystkich obecnych systemów i zamieszek wręcz. Jaki jest obecnie plan uchronienia się przed tym?
  • 3
@siaomilepszy potęga tych komputerów będzie polegała na tym że będą mogły atakować metodą brute force w krótkim czasie. Aby móc z tego skorzystać musisz mieć próbkę offline (by móc liczyć na niej miliony razy). Takim komputerem kwantowym nie zalogujesz się do banku tak po prostu bo po trzeciej próbie zablokują konto.
Ale jeśli pan hackerman przechwyci bazę z zaszyfrowanymi hasłami to jest już potencjał do wykorzystania komputera kwantowego