Wpis z mikrobloga

Pozdrawiam dobrych chuopów przemiłą melodią, skomponowaną przez wybitnego K. Dębskiego.
@PawelW124 @PrawaRenka @Van-der-Ledre @TrzyGwiazdkiNaPagonie @Ca_millo

Złotopolscy, bo właśnie z serialu o takim tytule pochodzi poniższa kompozycja, przedstawia losy mieszkańców wsi. Mam tutaj zwłaszcza na myśli pierwsze kilkadziesiąt odcinków, w których gra dosłownie elektryzujący wzrok odbiorcy Henryk Machalica - serialowy Dionizy.
Nestor rodu uwypukla, a momentami przejaskrawia wiejskie, tradycyjne wartości, obecnie spychane gdzieś na margines, tudzież kompletnie pokrywane kurzem na rzecz nieokiełznanego kapitalizmu, lewicowych ideologii i "nowoczesnych" modeli współżycia rodzinnego. Postać Dionizego w tym serialu jest dla mnie przenośnią do tamtego zegara wygrywającego Mazurka Dąbrowskiego, czy obrazów przedstawiających bohaterów narodowych, powieszonych na ścianie dworku w Soplicowie. Ale zostawmy to już...

Bardzo mi podoba się motyw wsi twardej, ciężkiej, ale momentami sielankowej i traktowanej z nurtem, a nie pod włos. Podobne inspiracje w sztuce telewizyjnej przedstawiono w powszechnie znanym Rańczu (serie 1-4) oraz Konopielce.

Ma ktoś jakieś przemyślenia w podobnym, przedstawionym wyżej zagadnieniu?

#przegryw #przemyslenia

grap32 - Pozdrawiam dobrych chuopów przemiłą melodią, skomponowaną przez wybitnego K....
  • 4