Wpis z mikrobloga

@powodzenia: Tzn no zamiast Pb95 wskoczyła E10 jeżeli o tym mówisz. Ale gdzieś czytałem, że faktycznie jeżeli auto jest na dłuższych postojach to paliwa z większą zawartością biokomponentów należy raczej unikać i po prostu lać "premium" ¯\(ツ)/¯.
@powodzenia @fantazm: ale co to dokładnie są te biokomponenty, bo ściślej definicji nie znalazłem - możliwe, że źle frazy w zapytaniach formułowałem. Alkohol, czy coś, bo jeśli alkohol w niskim stężeniu to może n.p. izopropanolu dolać wystarczy. Albo może to coś się rozwarstwia po czasie po prostu - nie wiem, pytam, niekoniecznie Was, ale może ktoś obeznany z tematem przeczyta i odpowie.
@ForceMajeure: Biokomponenty to po prostu składniki paliwa pochodzące z biomasy - bioetanol, biometanol, biogaz i inne. Dlaczego szybciej się starzeją to nie wiem, może wynika to z technologii ich rafinacji i tego że nieuchronnie pozostają tam jakieś domieszki innych substancji i są po prostu mniej stabilne chemicznie od paliw mineralnych.
@ForceMajeure: A co do izopropanolu to nie wiem. Blending paliw to zagadnienie samo w sobie aby otrzymać stabilny chemicznie i fizycznie produkt, a co dopiero jeszcze mówić o charakterystyce spalania tego powstałego miksu, czy się nada do silniczka z zapłonem iskrowym.
Biokomponenty to po prostu składniki paliwa pochodzące z biomasy

@fantazm: no tyle to znalazłem, ale właśnie co konkretnie i w jakiej ilości, normy etc. chyba, że norma typu: wlejta co chceta byle bio i do 10% i elo. Normalnie 21 wiek, niby nauka góra, a konkretów nie uświadczysz, tak domyślam się dlaczego( ͡ ͜ʖ ͡)
@ForceMajeure: A tutaj Ci już nie pomogę, ja pracuję w branży może pokrętnie paliwowej ale na pewno na pewno nie bio- ani ekologicznej, bo koksowniczej i na paliwach ciekłych znam się tyle co mnie na studiach uczyli i sobie trochę tam doczytałem jako inżynier chemik z wykształcenia XD.
A tutaj Ci już nie pomogę,


@fantazm: spoko:), jak w pierwszym poście w temacie pisałem:

pytam, niekoniecznie Was, ale może ktoś obeznany z tematem przeczyta i odpowie.

Ja znowu maiałem kiedyś coś wspólnego z gazami, pozyskiwanie, przesył, spalanie itp;p
Podobnie jak OP też starym autkiem jeżdżę i też zagazowane i też mam pytania w związku;)