Wpis z mikrobloga

Styczeń
Jasność


23 stycznia
Prawda na temat pieniędzy


Przejdźmy do bogaczy. Jakże często zdarza się, że przypominają biedaków! Gdy podróżują za granicę, muszą ograniczyć bagaże, a gdy niezbędny jest pośpiech, rozpuszczają swój orszak. Gdy zaś służą w armii, mogą mieć ze sobą tylko bardzo niewielką część majątku […]”.
— Seneka, O pocieszeniu do matki Helwii, 12.1b – 2

Pisarz F. Scott Fitzgerald, który w książkach takich jak Wielki Gatsby często gloryfikował styl życia słynnych i bogatych, rozpoczyna jedno z opowiadań klasycznym dziś fragmentem: „Powiem ci coś na temat bardzo bogatych ludzi. Są zupełnie inni niż ty lub ja”. Kilka lat po opublikowaniu tego opowiadania przyjaciel Fitzgeralda, Ernest Hemingway, zażartował z niego, pisząc: „Tak, mają więcej pieniędzy”.

O tym właśnie przypomina nam Seneka. Był jednym z najbogatszych ludzi w Rzymie i sam na sobie przekonał się, że pieniądze tylko w niewielkim stopniu zmieniły jego życie. Nie rozwiązały problemów, które — zdaniem biednych — powinny wyeliminować. Żadne materialne dobra tego nie zrobią. Zewnętrzne przedmioty nie rozwiążą wewnętrznych problemów.

Nieustannie o tym zapominamy i prowadzi to do wielu błędów i cierpień. Hemingway napisał później o Fitzgeraldzie: „Myślał, że [bogaci] są lepszą rasą, i kiedy odkrył, że to nieprawda, załamało go to — podobnie jak wiele innych rzeczy”. Jeśli nie zmienimy naszego podejścia, to samo czeka i nas.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
Chcesz być dopisany do listy wołanych? Zaplusuj ten wpis.

Zapraszamy na stoicki kanał https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • Odpowiedz
@ZalgoZalgo: smutna prawda. W dzieciństwie nie przelewało się nam, a jak zacząłem zarabiać i kupowałem wszystko co chciałem mieć za dzieciaka okazało się, że wiele to nie zmieniło...( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz