Wpis z mikrobloga

Cześć,

Poproszę o poradę, nie wiem co robić...

Mam 16,5-18 letniego (ciężko powiedzieć ile dokładnie, bo przygarnięty z ulicy) pieska.
Jest to sunia, niekastrowana, mieszaniec. 8,8 kg wagi.

Do pieska przyjeżdżam cyklicznie w ramach odwiedzin rodziców, przy ostatnim przyjeździe zauważyłem:
- spadek apetytu i pragnienia + apatia, nie pamiętam żeby była taka smutna kiedykolwiek
- trudności z oddychaniem (zapchany nos, słyszę że się męczy podczas oddychania) + ma lekki, wodnisty katar
- rok temu miał problemy z okiem (całe czerwone i spuchnięte), dostał jakieś krople (chyba steryd + antybiotyk) i mu przeszło

Na początku myślałem, że to przeziębienie, jednak objawy utrzymywały się przez 6 dni do końca mojego pobytu. Nie dawało mi to spokoju i nie chciałem zostawiać cierpiącego psa, więc zabrałem ją do weterynarza na badania krwi. Lekarz powiedział mi, że pies wygląda świetnie i wszystko jest OK. Zrobiłem badania krwi, które otrzymałem z notatką "Wyniki badań krwi są idealne. W związku z tym nie ma wskazań do leczenia." Wyniki zamieszczam poniżej - są tam podniesione wartości o które zapytałem, jednak nie uzyskałem do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Czy ktoś z tagu #weterynaria #weterynarz lub #pies jest w stanie doradzić czy te wyniki rzeczywiście są OK? Mamy na sali lekarza? :)

W mojej ocenie nie piesek nie jest odpowiednio zaopiekowany - zauważyłem, że jest karmiony tylko najtańszą suchą karmą z marketu, ew. jakieś wędliny czy przypadkowe rzeczy z obiadu. Chyba jest niedożywiony. Chciałbym to naprawić i wysłać mu odpowiednią karmę. Myślę też nad rozszerzeniem badań. Co niestety będzie ciężkie, bo pies jest niezwykle lękliwy a narkoza nie wchodzi w grę... Przy pobieraniu krwi potrzebne były 3 osoby do trzymania jej.

Nie jestem fizycznie w stanie być często przy tym psie, ale myślę o nim codziennie i nie chcę żeby się męczył. Będę wdzięczny za wszelkie porady od osób bardziej doświadczonych. Chętnie uzupełnię informacje, nie wiem co więcej mogę napisać.
rumak - Cześć,

Poproszę o poradę, nie wiem co robić...

Mam 16,5-18 letniego (ciężko...

źródło: badania psa

Pobierz
  • 20
  • 0
@G06DbT: A, no faktycznie jak się nie zna tego psa to może to dziwnie wyglądać xD Takie ujęcie. Nie patrzyłem na to z tej strony. Zobacz na jej oczy z pierwszego zdjęcia. Tam już takie czarne nie są - ewidentnie jakieś zmiany degeneracyjne. Ale to akurat chyba najmniejsze zmartwienie biorąc pod uwagę wiek.
Taką analizę przedstawił mi doktor GPT:
1. RDW-CV i RDW-SD - oba te parametry są podwyższone, co może wskazywać na pewną anizocytozę, czyli zróżnicowanie wielkości czerwonych krwinek. Jest to często związane z różnymi rodzajami anemii, ale nie musi być powodem do niepokoju, szczególnie bez objawów klinicznych.

2. Trombocyty - ich liczba jest podwyższona, co może być reakcją na stan zapalny lub inne procesy zachodzące w organizmie psa.

3. BUN (Blood Urea Nitrogen)
@gradekmi Podwyższone wartości RDW-CV (Red Cell Distribution Width - Coefficient of Variation) oraz RDW-SD (Red Cell Distribution Width - Standard Deviation) wskazują na zróżnicowanie wielkości czerwonych krwinek, co jest wskaźnikiem anizocytozy. W zależności od podstawowej przyczyny, która doprowadziła do anizocytozy, objawy kliniczne mogą być różne i mogą obejmować:

1. Ogólne objawy anemii:
- Bladość błon śluzowych (np. dziąseł).
- Słabość lub letarg.
- Zmniejszona wytrzymałość, szybkie męczenie się podczas aktywności.
- Szybsze
@rumak:
Ale zdajesz sobie sprawę, że ona żyje już "na kredyt". Nie wiem jak często odwiedzasz rodziców, ale nie ubłagalnie zbliża się dzień, w którym jej nie zastaniesz. Wiek wskazuje, że jest pod wystarczająco dobrą opieką. Choć z pewnością nie zaszkodzi jej lepsza dieta.
Narkoza czy nawet "głupi jaś" może ją zabić, ale to powinien Ci powiedzieć wet.
@G06DbT:
Pazury ma długie bo nie ma okazji ich ścierać w czasie