Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie #siecikomputerowe. Mam router Nokia G240W-C od #inea. Kupiłem sobie ostatnio OrangePi i chciałem poużywać jako serwer drukarki 3D, pihole i inne pierdoły. Problem w tym jest taki, że w panelu konfiguracyjnym routera wszelkie opcje LANowe są zablokowane - nie mogę ustawić innego niż domyślne adresu IP i puli adresów w DHCP, nie mogę przypisać stałego IP do adresu MAC urządzenia, nie mogę ustawić DNSa.
Dzwoniłem na infolinie i po godzinie(!) czekania gość mi powiedział, żebym połączył się po kablu z routerem i spróbował, bo on to w sumie nie wie (po co tam siedzą w takim razie to nie wiem).
Jako, że mój laptop nie ma portu Ethernet to zastanawiałem się czy jest jakaś opcja na dostanie się tam poprzez OrangePi. Obecnie OrangePi jest podłączone na kablu i stoi na nim serwerowe Ubuntu (bez GUI). Czy da się przekierować adres do routera przez OrangePi tak, jakbym otwierał panel konfiguracyjny po Ethernecie a nie WIFI? Czy np. jedyna opcja to będzie napisanie jakiegoś skryptu w selenium i odpalenie go na ubuntu?
Chyba, że ktoś ma neta od Inea i ma doświadczenie z ustawieniami LAN to też było by fajnie.
  • 3
  • Odpowiedz
@MannaR: porada z dupy, nie widziałem jeszcze routera na którym jakieś funkcje dało się zmienić tylko po podłączeniu kablem.

Chcesz rządzić routerem to jedyne co można zrobić to zamówić/przełączyć w tryb bridge ich sprzęt, do tego kablem swój router podłączyć
  • Odpowiedz
po co tam siedzą w takim razie to nie wiem


@MannaR: kazdy helpdesk jest teraz rozbity na dzialy, nie ma sensu placic ludziom ktorzy znaja sie na tym zeby 95% ich czasu pytali klientow czy router jest podlczany i czy restartowali juz. Jak masz cos bardziej skomplikowanego to zrob, albo udawaj ze robisz to o co prosi pierwsza linia i powinni przelaczyc cie dalej. Zawsze tez pytaj o numer ticketu, powinni
  • Odpowiedz
@MannaR:
Jak masz ten router to zgłoś do inei dyspozycję wyłączenia wifi - wtedy Twoje urządzenie będzie podłączone do nokii będzie w pełni zarządzać Twoją siecią domową - warto też dokupić usługę publicznego adresu ip.
  • Odpowiedz