Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki!

Wracamy do #rozdajo z garścią merytorycznej treści. Rozdajo będzie w kolaboracji z @paincreator i wylosujemy 3 zwycięzców, którzy będą mieli do wyboru po 1 miodzie ze strony https://pasiekaujedrusia.pl/kategoria-produktu/miody/miod-1100g/. Losowanie jutro o 14:00 przez @mirkopro_bot

Dzisiaj opiszę jak wygląda w praktyce zakup auta używanego w leasingu operacyjnym. Opiszę 2 warianty: uproszczony (A) i dłuższy (B) z wyceną.

1. Musimy znaleźć przede wszystkim samochód, który będzie spełniał warunki brzegowe dla leasingu i nasze oczekiwania. Najważniejsze, aby auto było sprzedawane na FV23%. Sprzedawca ma drugorzędne znaczenie – może być to ASO, Autohandel albo po prostu inna firma, która wystawi FV23%. Wiek pojazdu na koniec finansowania nie powinien być większy niż 10 lat przy założeniu, że okres leasingu nie może być krótszy niż 2 lata. To powiedzmy taki standard. Są firmy w których ta granica to 7, 8, 11 czy 12 lat. Jednak w większości to 10 lat. Czyli 5 letnie auto sfinansujemy na 5 lat, 6 letnie auto na 4 lata, 7 letnie auto na 3 itd.
Gdzie szukać auta? To już dowolna kwestia. Ja polecam otomoto – jest to największa baza ogłoszeń, aczkolwiek ostatnio obserwuje exodus odejścia ze względu na wysokie opłaty i powstaje sporo nowych stronek jak np. samochody.pl, dużo osób ogłasza się na grupkach na FB, forach, dealerzy tworzą swoje strony stokowe. Dodatkowo są jeszcze portale z autami poleasingowymi np. automarket.pl od grupy PKO. Auto może być importowane z UE i nie musi być zarejestrowane w Polsce – jest wtedy wyższa opłata za rejestrację (500 zamiast 350). Teoretycznie możemy sfinansować auto z USA, ale jest to mocno problematyczne i do wyboru są 3-4 firmy na rynku, które akceptują auta spoza UE. Dodatkowo jest problemy z ubezpieczeniem.
Sprawdzenie i wybór auta pozostaje w gestii leasingobiorcy, zatem warto pobrać raport z autodna, podjechać po historie do ASO, podjechać na diagnostykę czy zamówić autoreportera, który sprawdzi auto za nas. Niezależnie od źródła skąd kupujemy – warto samochód sprawdzić, nawet jeśli auto pochodzi z programów dealerskich jak Des WeltAuto czy VOLVO Selekt.
2. Dopracowujemy ofertę leasingu. Wkład do wyboru od 0% do 45%, okres leasingu od 24 do 72 miesięcy, wykup w zależności od okresu finansowania, ale najczęściej wygląda to tak:
24m – od 19% do 50%
35m – od 1% do 50%
47m – od 1% do 40%
59m – od 1% do 30%
71m – od 1% do 20%
Suma opłat zależy oczywiście od rozłożenia kapitału w czasie. Im większy wkład, im krótszy okres i im mniejszy wykup tym suma opłat będzie niższa.
3. Składamy wniosek. A – wniosek wprowadza się zdalnie przez formularz www lub telefonicznie zatwierdzając SMS lub B – wypełniamy dokumenty, drukujemy, podpisujemy i odsyłamy skany, a oryginał zachowujemy na dłużej. Jeśli chodzi o załączniki to w procedurze B będą wymagane zdjęcia auta, proforma od sprzedawcy oraz wyniki finansowe najczęściej za ostatni pełen rok oraz rok bieżący w postaci KPiR z podpisem leasignobiorcy lub biura rachunkowego. W procedurze A wystarczy NIP sprzedawcy i numer rejestracyjny lub numer VIN auta.
4. Czekamy na decyzję. W zależności od firmy może być automatyczna tj. od razu po wprowadzeniu wniosku możliwe jest podpisanie umowy lub trzeba poczekać do 48h. Najczęściej trwa to jednak 2-3h od złożenia całości dokumentacji. W ścieżce B będzie wymagana DEKRA tj. wycena rzeczoznawcy. Koszt to ok. 350 PLN i dodatkowo tracimy 2-4 dni robocze na wykonanie ekspertyzy. Do zlecenia DEKRY dochodzi dopiero wtedy, kiedy dostawca i leasingobiorca zostali zweryfikowani. Jeśli w DEKRZE wartość auta będzie niższa niż umówiona kwota zakupu to analityk zwiększy odpowiednio wkład własny. W czasie oczekiwania na decyzję warto rozejrzeć się za OC/AC oraz GAP. Tym również się zajmujemy jako firma, aczkolwiek zawsze jest dowolność wyboru. Warto sprawdzać każde źródło tj. dealer, leasing, agent, a następnie wybrać najkorzystniejsze.
5. Podpisanie umowy. A- zdalnie tj. videorozmowa, SMS lub podpis kwalifikowany. B - tradycyjnie w oddziale lub z mobilnym doradcą, który przyjedzie podpisać, co niestety trwa realnie ok. 2 dni
6. Po podpisanej umowie otrzymujemy dane do wpłaty opłaty wstępnej ewentualnie od razu dostajemy FV, którą musimy zapłacić, bo bez tego leasing nie zarejestruje auta. Sprzedawca otrzymuje zamówienie na dokumenty, które musi skompletować i wysłać kurierem. Rejestracja odbywa się w dowolnym mieście pod warunkiem, że leasing ma tam oddział. Czasami sprzedawca ogranicza lub wyłącza rękojmi - wtedy leasingobiorca musi napisać oświadczenie, że jest tego świadom. Rękojmi wyłączają firmy leasingowe oraz bardzo często komisy ASO.
7. Rejestracja. W dniu rejestracji musimy wystawić i dostarczyć do leasingu ubezpieczenie. Dokumenty po rejestracji (pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne) są odsyłane kurierem do sprzedawcy, zlecana jest płatność za auto.
8. Odbiór. Kiedy mamy potwierdzenie od sprzedawcy, że otrzymał on środki od leasingu oraz otrzymał oryginały tablic rejestracyjny możemy umawiać się z nim na odbiór.

Całość procedury może trwać od 3 do 10 dni roboczych. Najczęściej udaje mi się zamknąć proces w ciągu 4 dni i wygląda to tak:
1 dzień wniosek, umowa, zamówienie wysłane do dostawcy, przygotowanie oferty ubezpieczenia
2 dzień FV na OW, zgoda na rejestrację, rejestrator otrzymuje fizycznie dokumenty od sprzedawcy
3 dzień rejestracja, ubezpieczenie oraz płatność z leasingu do dostawcy za samochód odesłanie tablic kurierem
4 dzień wydanie auta po tym jak dostawca odbierze tablice od kuriera oraz dostanie środki na konto

Wydaje się to skomplikowane, ale nie jest. Oczywiście jest wiele wariacji, starałem się opisać jak to po krótce wygląda i że jest możliwe. Gdyby były pytania to z chęcią odpowiem w komentarzach. Przy okazji pozdrawiam wszystkich Mirków, którzy przerobili ze mną tę procedurę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#motoleasing <- mój tag autorski
#leasing
#motoryzacja

https://optif.pl/br/ <- nasza oferta księgowości
ubezpieczenia@optif.pl <- adres w sprawie ubezpieczeń
biuro@optif.pl <- adres w sprawie leasingu
OptiFinance - Cześć Mirki i Mirabelki!

Wracamy do #rozdajo z garścią merytorycznej t...

źródło: OptiFinance_rozdajo (1)

Pobierz
  • 5
✨️ Czas ogłosić wyniki ✨️

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj

Zwycięzcy:
· @MiotaczIntelektu
· @Anekito
· @ijnijnijn

Liczba zakwalifikowanych osób: 506
Szansa na wygraną: 0.59%

Data przygotowania i zamrożenia listy uczestników: 20 stycznia 2024 - 14:00:05.

@OptiFinance pamiętaj aby dostarczyć obiecane nagrody.

Gratulujemy wygranym i życzymy kolejnych sukcesów.

Chcesz stworzyć własne #rozdajo? Zajrzyj na stronę Mirko Loteria