Wpis z mikrobloga

Mireczki, kupiłem zestaw kina domowego Sony HT-S40R w celu podłączenia go do PC. Podłączyłem go kablem optycznym, z tym, że bezpośrednio kablem podłączone są tylko subwoofer i przednie głośniki. Tylne są sparowane z resztą pomocą bluetooth. Problem polega na tym, że za nic nie mogę skonfigurować tego tak, żeby windows wykrywał 5 kanałów. Domyślam się, że to może być spowodowane właśnie tym połączeniem reszty przez bluetooth. Kiedyś w windowsie był taki konfigurator gdzie można było sobie nawet nie mając 5:1 włączyć taką opcję. Teraz tego nie ma. Moja karta dźwiękowa to wbudowany w płytę realtek alcs1200a. Ktoś jest w stanie coś pomóc jak to ogarnąć żeby działał dźwięk przestrzenny?

#komputery #audioboners #sony #pcmasterrace #audiovoodoo
Hayabussa - Mireczki, kupiłem zestaw kina domowego Sony HT-S40R w celu podłączenia go...

źródło: audio

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@Hayabussa: A u mnie nie jest aktywny dla Audiotraka, ale dla Realteka jest.

Gdybyś mógł, to wciśnij Win+R, wpisz "msinfo32" wciśnij Enter i tam gdzie są dwie wartości "Producent systemu" i "Model systemu" powinien widnieć model płyty głównej. Potem powinno się znaleźć na stronie producenta dedykowane sterowniki Realteka pod daną płytę główną które być może będą lepsze od tego co zassał Windows Update.
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107: wiem jaką mam płytę, to ASUS TUF GAMING X570-PLUS i instalowałem sterowniki ale nic to nie dało. Mam wręcz wrażenie, że jeszcze gorzej to grało. W sensie tylne głośniki grały jeszcze ciszej. Zastanawiam się na ile to możliwe, że te tylne głośniki po BT są tylko sztucznym wrażeniem przestrzenności. Ale skoro producent podaje że ma 5 kanałów, to chyba tak powinno być.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: Te sterowniki ze strony ASUSa są z 2021 roku, a moje są z 2023 roku. Tyle że ja je sobie zassałem poprzez Snappy Driver Installer Origin. Na stronie producenta są z 2022 roku.
https://www.snappy-driver-installer.org
Może jest to kwestia sterowników, a te na stronie ASUSa są przestarzałe i przez SDIO załatwisz te najnowsze które będą działały poprawnie bez zarzutu, i będziesz mógł skonfigurować pięciokanałowe audio.

Na ten przykład u mnie te
supra107 - @Hayabussa: Te sterowniki ze strony ASUSa są z 2021 roku, a moje są z 2023...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107: sprawdzę to. A tobie nie wyświetla przypadkiem tych wszystkich gniazd dlatego, że masz fizycznie podłączone tam kable? Ja mam tylko jeden optyczny i mi też go wykrywa, ale jako 2:1. Jakby nie widziało tych dwóch pozostałych głośników po bluetooth i trzeba byłoby je jakoś wirtualnie ogarnąć.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: No właśnie nie, jedyne co mam podłączone pod płytę główną to zielone wyjście stereo. Za to w porównaniu do Twojego, wyświetla wszystkie wyjścia nawet jeśli nie są używane, są efekty dźwiękowe i jest konfiguracja surround, więc możliwe że problem jednak leży w sterownikach.
  • Odpowiedz
  • 1
@supra107: Eureka, podłączyłem zestaw zwykłym kablem jack to jack 3,5mm i wszystko zaczęło śmigać. Mimo wszystko szkoda, że nie działa na wyjściu optycznym, jednak jakościowo wypada lepiej :/
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107: Jednak nadal jest problem. Niby jest nawet ten programik realteka, gdzie moge ustawic sobie 5:1, ale kiedy na netflix wlacze sobie dzwiek 5:1 to nie slysze dialogow :) Jakby szly na kanal ktorego nie ma ;/
  • Odpowiedz
@Hayabussa: Możliwe że Netflix działa nadal w trybie 2.0, albo przeglądarka albo jakiś inny wuj bo nie wiem jak się Netflixa pod Windowsem ogląda. Jak masz jakiś materiał 5.1 to może jak puścisz przez MPC-HC z K-Lite Codec Pack albo VLC czy inny odtwarzacz lokalny który ogarnia 5.1 to się dowiesz czy problem leży po stronie Netflixa czy czegoś innego.

Ewentualnie spróbuj sobie takie coś puścić, Winamp 5.1 miał takie pliki
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107: tez nie do konca konfiguracja w windowsie jest ok, bo jak testuje sobie po przelaczeniu na 5:1 to ten testowy dzwiek slychac tylko z bocznych. Nawet z subwoofera nie slychac
  • Odpowiedz
@Hayabussa: Być może podpięcie analogiem nie jest w stanie obsłużyć pełnego 5.1. Także ja radziłbym zainstalować ten sterownik poprzez SDIO i znowu spróbować po optyku. Interfejs tego softu jest nieco koślawy ale w razie W mogę oprowadzić.
  • Odpowiedz