Wpis z mikrobloga

Mam starszego laptopa (ok. 10 lat), który służył mi głównie do oglądania YT, ale w ostatnich miesiącach zaczął się grzać (70-90 stopni CPU przy normalnym użytkowaniu. I teraz moje pytanie, bo nigdy nie wymieniałem pasty: czy czegoś brakuje, żeby wykonać to dobrze?

1. Używać gumowych rękawiczek
2. Zmyć starą pastę przy użyciu IPA 70%
3. Przy okazji odkurzyć/zdmuchać kurz z wnętrza laptopa
4. Po odczekaniu, nałożyć na całkowicie suchy CPU niecały 1 gram pasty i rozprowadzić równomiernie cienką warstwę

I tyle? Na coś jeszcze zwraca się uwagę, wykonuje dodatkowo przy tej czynności? I czy Arctic MX-4 będzie spoko do starego A1466?

PS. czy takie gotowe serwetki będą okej? https://shop.onemed.dk/product/I0215170/injektionsserviet-70-ipa

#cpu #komputery #laptopy #elektronika #pytaniedoeksperta #macbook
Zapaczony - Mam starszego laptopa (ok. 10 lat), który służył mi głównie do oglądania ...

źródło: MX_Cleaner_cleaning_process_final

Pobierz
  • 23
@Zapaczony: pastę nakładasz taką małą kropkę coś między wielkość zarnka ryżu a małej kulki groszku

dociskając radiator samo się rozsmaruje

a z uwagi, że to laptop na pewno poza pastą do wymiany będziesz miał pady termiczne, których rozmiar i grubość trzeba już dobrać indywidualnie do laptopa
  • 0
@Catmmando: @HaPPe no a jak oglądałem wszelakie testy/czytałem wątki na reddicie etc. , to właśnie iksy i kropki wychodziły zawsze #!$%@? i nie rozkładały się na całej powierzchni i wielu magików elektroniki poleca równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy
@Zapaczony: Weź se wykałaczkę, może trza będzie starą pastę skądś wydrapać. Pasty nakładasz tyle, żeby wypełniła nierówności w radiatorze i nie wycztnęła bardzo na boki. Różne procki będą potrzebować różnej ilości. Rozsmarowywanie jest dobre jak nie masz ręki do cylowania radiatorem, albo chip jest duży powierzchniowo. Na takie zwykłe wielkości intela i5-9600k na przykład to nakładam kropkę albo kreskę. Jest szybciej, ale musisz zakładać i dociskać radiator na prosto (co nie
@Zapaczony: Tak sumując przedmówców:
1. Odpinasz baterię. Jak stary lapek no to po prostu ją wyjmujesz. Jak nowszy i bateria jest wbudowana to patrzysz gdzie się spina z płytą główną i od niej odpinasz.

2. Rękawiczki nie są potrzebne, chyba że jesteś ciajmadą i nie chcesz się uflogać w paście.

3. IPA 99% też da radę. Procki nie są jakieś super delikatne że trzeba izopropanol rozrzedzać. Ja mam taką litrową butelkę
@Zapaczony: Jak ci się zaczął tak z dupy nagle nagrzewać, to nie będzie problemem pasta tylko na początku sprawdź czy nie masz jakiegoś raka odpalonego w tle- jakiś zatkany apdejcik windozy, instalator raka z ms-store? Może jakaś mini-koparka na stronie?
Przy wysychaniu pasty to one się tak wściekle nie nagrzewają w krótkim czasie.
1. Używać gumowych rękawiczek

- chyba do drapania się po jajach. Bez rękawiczek lepsze czucie. pastę z paluchów zmyjesz potem sobie

2. Zmyć starą pastę przy użyciu IPA 70%

- zwykły spirytus też da radę (tylko nie pij, bo w gardło pali). unikaj tylko acetonu i innych zmywaczy. Podeschniątę pastę wykałaczką itp.

3. Przy okazji odkurzyć/zdmuchać kurz z wnętrza laptopa

- nie odukrzaj. wiele kompów nie przeżyło bliskiego spotkania z rurą odkurzacza,
  • 1
@CosyGrave: @rybeczka @Dipolarny @Catmmando @HaPPe @DonRzoncy @cysiekw @supra107 @wiatr_w_polu @tellet @jestemjakijestem1212

Update: przede wszystkim dziękuję wszystkim za porady i wskazówki. Odpiąłem baterię całkowicie i wszystko poszło jak należy, jedynie czasowo zajęło to dość sporo, bo z pół godziny, ponieważ robiłem to pierwszy raz i starałem się to robić powoli i dokładnie.

Temperatura CPU spadła mocno podczas takiego samego użytkowania, sam lapek chodzi sprawniej. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć, ale kurzu było
Zapaczony - @CosyGrave: @rybeczka @Dipolarny @Catmmando @HaPPe @DonRzoncy @cysiekw @s...

źródło: MBA-Display-Guide-21

Pobierz
@Zapaczony: Zapewne dlatego że kontekst pracy na Macbooku trzeba było wyczytać głębiej z wpisu. A na obrazku procek desktopowy to pojawiły się porady pod desktopa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No ale tak jak kolega wyżej, cienki pasek wzdłuż, z czego na ten krzem po lewej wystarczy kropeczka. Popatrz na jakieś filmiki gdzie ktoś taką pastę termoprzewodzącą przyciska pleksą to widać jak się rozprowadza względem wstępnego nałożenia to
chłopie 10 minut roboty bez żadnych rękawiczek nawet zwykłą szmatką z alkoholem wyczyścisz starą pastę


@rybeczka: powiedz to choćby dell'owi (dostęp do cpu tylko od strony palmrestu, albo niby jest od spodu, a i tak trzeb płytę wyjąć bo kawałek obudowy przeszkadza, żeby radiator zdjąć. No dobra teraz widzę, że napisał o srajbuku, to faktycznie w miarę szybko pójdzie.

@Zapaczony 1g na laptopowe cpu to przynajmniej o połowę za dużo.