Wpis z mikrobloga

Część, podłączyłem do pieca Saunier Duval isofast 21 termostat pokojowy i po miesiącu używania mam wrażenie że mam dużo wyższe zużycie gazu (biorę poprawkę na temperaturę na zewnątrz). Czy to możliwe? Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona? Może mam za mała (45 stopni)? #hydraulika #piec #ogrzewanie
  • 21
@kolezka1: dużo zależy od ocieplenia chałupy. Ja na przykład grzejąc wyższą temperaturą 55 mam dużo niższe zużycie niż grzejąc 45. Pewnie większe wahnięcia temperatury, ale na 45 kocioł praktycznie pracował bez przerwy
@kolezka1: tak. Zrób sobie jeden dzień albo nawet kilka dni, bo jeden może być niemiarodajny dla porównania wyższą temperaturą i porównaj zużycie. Tylko wybierz podobny dzień temperaturowo na zewnątrz.
@kolezka1: paradoksalnie przy nizszej temperaturze kociol ci bedzie czesciej taktowal , ustawiles mu stale 45 stopni wiec sie wlaczy pogrzeje wylaczy , i tak co chwile. moze podniesc temperature , albo na regulatorze ustaw wieksza histereze

kociol od czestszych zapalen nie tylko sie szybciej zuzywa w sczegolnosci wymiennik ale tez zuzywa wiecej gazu
@wypokowy_expert: oczywiście że wiem co to jest kocioł kondensacyjny i nawet kilka sztuk montowałem. Wiem też, kiedy mi grzeje najkorzystniej bo szanuję swoje pieniądze.
@rajman weź im wytłumac, że czasami grzanie wyższą temperaturą nawet kondensatem może wychodzić korzystniej niż niskotemperaturowe w zależności od izolacji i przewymiarowania lub nie grzejników bo mi szkoda nerwów.
@Smarek37 ( ͡° ͜ʖ ͡°) wykopowi eksperci wiedzą lepiej.
Daj im prosty przykład który może objaśni zasadę działania co.
Masz jeden grzejnik który przy parametrach 55/35/20 ma moc 1000W i tą mocą ma ogrzać pomieszczenie o takim zapotrzebowaniu mocy do temperatury 20*. Co się stanie wg Was jeśli obniżymy temperaturę zasilania o 10 stopni, czy pomieszczenie nagrzeje się tak jak zakładano a jeśli nie to co się stanie.
@rajman: i na takie objaśnienie liczyłem. Czasami przy złej izolacji budynku i nieprzewymiarowanych grzejnikach nie nagrzejesz mieszkania zbyt niską temperaturą więc korzystniej jest zrezygnować z zalet kondensacji i grzać normalnie. Co fachowiec to fachowiec. @wypokowy_expert kolega wyżej ładnie to wyjaśnił.
@wypokowy_expert: lub budynek ma słabą izolację i nie jesteś go w stanie dogrzać niskotemperaturowo choćby nie wiem co. Kocioł wtedy #!$%@? cały czas i ciągnie gaz. Jak ustawię go wyżej to mam większy pobór na rozgrzewaniu bo trwa to dłużej, potem i tak mi palnik moduluje do niskich wartości. Jedyna strata to mniejsza korzyść z zalet kondensata, których praktycznie nie mam, bo powyżej 57 grzanie spalinami zanika. Zresztą atmosferyka chyba już