Wpis z mikrobloga

Potrzebuje sensownie utwardzić teren, ok 1000 m2.
Jest to droga dojazdowa i wjazd/parking przed budynkiem gdzie będzie mechanika pojazdowa/wymiana opon itp.

Jakieś pomysły jak to zrobić żeby było sensownie i nie kosztowało majątku? Będę musiał wybrać ok 50 cm humusu więc duże ilości materiału pójdą (będę tam układał odwodnienie).

Wstępnie myślałem żeby zrobić kruszywem betonowym (ok 50 zł za tonę), wsypać 50 cm tego kruszywa, zagęścić walcem i elo. Ale obawiam się czy to nie będzie się zapadało jak będą stały w tym miejscu jakieś cięższe samochody? I jak jest z przepuszczalnością tego typu kruszywa. Frakcja powiedzmy 0-63mm

Druga opcja - zamiast kruszywa betonowego dać żwir. Ciągle nie wiem jak to by było z zapadaniem się przy dłuższym postoju pojazdów ale przepuszczalność wody pierwsza klasa

Na tak zrobione podłoże mogę potem bez problemu dać suchy beton i ułożyć kostkę jakbym za kilka lat chciał zrobić? W tym momencie od razu ułożenie kostki to jakieś chore pieniądze się robią ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jakieś inne pomysły, coś? Jestem otwarty na wszystkie propozycje, burza mózgów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#budujzwykopem #remontujzwykopem @FejsFak
  • 20
@darek-jg: a ogarniasz jak jest z przepuszczalnością wody tego typu materiałów? Mam OGROMNY problem z wodą dlatego to dla mnie bardzo ważne.

Jak ułożę takie 3 warstwy to drenaż daje na samym dole i tak co nie?
@robertx: wydaje się że właśnie w takim grubym klińcu mimo ubicia zostanie sporo szczelin którymi będzie mogła odpłynąć woda, w żwirze też ale żwir zachowuje się jak woda i koła go będą rozjeżdżać więc daje się go tylko do drenaży pod budynki np
@robertx: Jak glina to chyba najlepiej skonsultować się z geologiem, ale wszelkie kamienie/gruz to przy ubijaniu zwyczajnie ziemia połknie :), najlepiej zrobić badanie nośności gruntu przed jakąkolwiek decyzją.
@lobo jak da gruby kamień na pierwszą warstwę to nic nie połknie, moi rodzice też robili utwardzanie takiego podwórka i gruby kamień się pokruszył po roku i zrobił niemalże betonową powierzchnię.
Potem podsypaliśmy drobnym kamieniem i jest spokój.

Jest to podwórko na którym można wykopać studnię w dowolnym miejscu i na 100% się to uda :D
drenaż pod powierzchnią utwardzoną nieprzepuszczalną to raczej bez sensu, rób wokół lub z tej strony w którą masz spadek.
@Pwado: Nie chodzi o to żeby jakoś bardzo tanio tylko rozbić koszt na lata - np teraz zrobić postawę pod kostkę i używać jej przez kilka lat a dopiero potem położyć kostkę.
@robertx: najważniejsza będzie geowłóknina, geotkanina w zależności na co możesz sobie pozwolić. Bez oddzielenia kruszywa od rodzimego gruntu za jakiś czas się ono wtopi w glinę. Musisz zrobić sobie materac. Piasek to sobie odpuść, kruszywo betonowe wyjdzie najlepiej chyba
@Zefir_Zdobywca: Czyli tak, patrząc od dołu po wybraniu humusu -daje geowłóknine, rozkładam dreny, studnie itp, zasypuję najgrubszym kamieniem, potem średnim i najdrobniejszym, każdą warstwę osobno zagęszczam i gotowe?

A za kilka lat daje suchy beton na wierzch + kostkę i będzie git?
@robertx mam ok. 500 m zrobione 5 lat temu kruszony asfaltem. Po prostu wysypany, rozgarnięty i przeleciany zagęszczarką. Normalnie użytkowane przez osobówki i busa, a czasami na załadunki jeździ po tym sztaplarka, rozstawiały się duże hdsy i wszystko jest ok.