Wpis z mikrobloga

Hej, znajdę jakiś lepszy gramofon do ok. 1200 zł niż Audio-Technica AT-LP120? Nie jest to nie wiadomo ile, ale też nie jest to najniższa półka. Moim głównym kryterium jest to, by nie niszczył płyt. Myślę, że nawet ciut ważniejsze niż brzmienie, bo lepszy gramofon można kupić zawsze, a niektórych płyt już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogólnie w teorii preferuję rynek używany, z tym, że tutaj jest problem tej natury, że o ile po AT wiem czego się spodziewać, o tyle jakieś "vintage" sprzed 100 lat to chyba trochę loteria dla osoby, która tego rynku nie zna. Nawet jeśli będzie dobry model, to nie jest powiedziane, że ten egzemplarz też taki będzie. A wszystkie kwestie związane z napędem, naciskiem igły itd. to dla mnie czarna magia.

#winyle #gramofon #gramofony #winyl #muzyka #audio #audioboners #dzwiek
  • 8
  • Odpowiedz
laserową igłą


@Rasteris: Wyraziłem się nieprecyzyjnie - wiadomo, że przy każdej styczności z igłą stan się będzie pogarszał, co wynika z praw fizyki. Ale są takie, gdzie te uszkodzenia postępują naprawdę powoli i są wręcz niezauważalne, a są też takie, które naciskają mocno i niewiele trzeba. Tak więc wolę pierwsze rozwiązanie :D
  • Odpowiedz
@GoddamnElectric: nie dalej jak wczoraj kupiłem 45 letniego Pioneera PL-600x w stanie prawie idealnym. Fakt był 200 zł droższy od Twojego założonego budżetu, ale jeśli mogę poradzić to szukaj ofert blisko domu, żebyś mógł podjechać, zobaczyć, posłuchać. Jeśli chodzi o serwis gramków to raczej są to sprzęty sprzed kilkudziesięciu lat, więc ich naprawa czy dostępność części zamiennych nie powinna stanowić problemu. Szukaj takich z napędem directdrive
zborus - @GoddamnElectric: nie dalej jak wczoraj kupiłem 45 letniego Pioneera PL-600x...

źródło: IMG-20240104-WA0008

Pobierz
  • Odpowiedz
@zborus: Ja mam taki problem, że za bardzo się nie znam, więc ktoś - wiedząc o mojej ograniczonej wiedzy - może mnie wprowadzić w błąd. To czy gramofon działa, to oczywiście będę wiedział, ale np. niuansów w stylu odpowiedni nacisk na płytę już samemu nie wyłapię. Kupując znany model w stanie fabrycznym mam "pewniaka". I ja wiem, że czasem naprawa to drobny koszt, ale nie mam trochę głowy, by teraz
  • Odpowiedz
Nacisk igły, Antyskating, czy wysokość ramienia to są elementy, które musisz ustawić, skalibrowac gramofon. To nie jest zabaw usterka. Te zabiegi i tak Cię nie ominą bo dla uzyskania prawidłowego brzmienia trzeba to robić po każdorazowej wymianie wkładki. Jeśli się nie znasz w ogóle to tak jak wyżej pisałem. Najlepiej szukaj gramofony z napędem DirectDrive. Nie musisz rozkminiać niuansów, albo kwarc trzyma obroty, albo nie i to mało, że zazwyczaj sygnalizuje dioda
  • Odpowiedz