Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że mam firmę ogrodniczą. Pytanie czy mogę wrzucać na stronę internetową zdjęcia wykonanych przeze mnie ogrodów bez poinformowania ich właścicieli? Załóżmy, że na zdjęciach nie ma nr domu, rejestracji samochodów, nazw ulic, ludzi...

#pytaniedoeksperta #pytaniedoprawnika #prawo
  • 17
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: A co za problem dopisać sobie punkt w umowie z informacją, że zdjęcia realizacji mogą być użyte na stronie WWW? Wtedy jak ktoś będzie miał obiekcje to zgłosi to przy podpisywaniu umowy, większość nie bedzie miała raczej nic przeciw.
  • Odpowiedz
@kiboq: tak. generalnie te bardziej rozbudowane projekty ogrodu nalezy z cala moca traktowac jako utwory na gruncie PrAutorskiego. co z tego wynika? Mniej wiecej tylko ze Ty jako tworca/autor masz prawo do swobodnego rozporzadzania tym utworem. Oczywiscie nalezy pamietac, ze w przypadku takich utworow pelnia praw osobistych moze nie byc dostepna dla tworcy - np. prawo do integralnosci.

konkludujac, tak mozesz robic zdjecia swoich projektow w postaci zmaterializowanych ogrodow (lacznie z
  • Odpowiedz
Nawet jeśli tak to bardzo nieetyczne. Ja bym się wkurzył.


@pioszub666: dlaczego nieetyczne? czy jezeli biuro architektoniczne na swojej stronie umiesci zdjecie ukonczonego wedlug ich projektu biurowca to czy jest to nieetyczne wzgledem wlasciciela nieruchomosci? :)
  • Odpowiedz
@cinkek: prawa aut. majątkowe a osobiste w kwestii rozdziału twórca/właściciel. Spisany katalog praw autora nie obejmuje wprost robienia zdjęć i wrzucania na stronę bo też trzeba by wtedy pomyśleć o jakimś dziwnym roszczeniu autora żeby go wpuścić z lustrzanką w środku nocy bo chce porobić zdjęcia :P , ale zgadzam się ogólnie, że nic nie wydaje się zabraniać fotek jako takich o ile w ogrodzie nie opala się właśnie córka właściciela
  • Odpowiedz
@ostr: hmm? wlasciciela odnosze do wlasciciela nieruchomosci. to w takim razie jak realizowac prawo do autorstwa w przypadku braku sporzadzonych planow takiego projektu?

Aha pamietajmy, ze katalog osobistych praw jest katalogiem otwartym!
  • Odpowiedz
@cinkek: prawa do czego, "podpisu lub anonimizacji utworu? No napisałem, że tylko w spisanych nie ma wprost więc jest zawsze miejsce na nasze rozważania.
  • Odpowiedz
@cinkek: No napisałem, że tylko w spisanych nie ma wprost.


@ostr: hmm w takim razie nie rozumiem, czemu wspominasz o spisanym katalogu skoro mozna miec roszczenia w stosunku do tych nie uwzglednionych w PrAut. to jest jedyna konstrukcja ustawowa jaka mi przychodzi do glowy, ktora uzasadniala by robienie zdjec (bo instynktownie zgadzamy sie ze zdjecia moga byc robione)
  • Odpowiedz
@cinkek: wspominam bo przy spisanych nie ma co dyskutować bo są ;] przy dookreślaniu nowych jest pole do prowadzenia sporu czy jest takie, siakie inne czy nie i jaki miałby być jego zakres.
  • Odpowiedz
@cinkek: wspominam bo przy spisanych nie ma co dyskutować bo są ;] przy dookreślaniu nowych jest pole do prowadzenia sporu czy jest takie, siakie inne czy nie i jaki miałby być jego zakres.


@ostr: co do prawa do oznaczenia utworu w kontekscie pr. architektonicznych musze sprawdzic bo wydaje mi sie ze jakies wyroki sie znajda
  • Odpowiedz
@cinkek: ciężko o tym mówić w przypadku takiego konkretnie prywatnego ogrodu bo to nie coś z czym można IMHO wiązać potrzebę "oznaczenia" lub "anonimizacji" a o to głównie chodzi w tym uprawnieniu. Do wbicia tabliczki z nazwiskiem w ogródku Cię firma od ogrodów nie zmusi :)
  • Odpowiedz