Wpis z mikrobloga

W przypadku klasycznych multimetrów ujemny pomiar rezystancji oznacza że na sondach jest paręset milivoltow różnicy potencjału. Da się tak sprawdzić działanie termopary.
Moim zdaniem gdzieś w obwodzie będą nierozładowane kondensatory.
  • 1
@ZikMiak: Fajnie jakbys jeszcze uzyl opcji odpowiedz :P (@nick) to bym dostal powiadomienie :P

Ten "obwod" to obudowa szafy sterowniczej. Umiejscowionej na palecie i niepodlaczonej do niczego.

jedna sada jest podlaczona do zbiorczej szyny PE a druga do drugiego konca kabla/paska. Albo jedna sada do jednego konca paska a druga do drugiego. Pasek miedziany 20cm dlugi 16mm2 przekroju. na przyklad pomiedzy rama a drzwiami, rama a sciana boczna, rama a dachem
  • 0
a jaki jest wynik jak zewrzesz kable pomiarowe? Czy miernik został prawidłowo wyzerowany?


@MickM: tak wiem co to kompensacja przewodow pomiarowych. I tak - stosuje ja.

Mierze szafe wiec nie mam jakichs dlugich odcinkow. Ale i tak robie zerowanie przewodow.

I tutaj kolejna ciekawostka:

Odpalam miernik - robie zerowanie i wykonuje pomiary. W takich warunkach jak robie to mam wartosci rzedu 0.00 0,01 0,02. I jak zaczynam miec ujemne to zwieram
@gorzki99: nie mam doświadczenia w pomiarach i pewnie totalnie fantazjuję, ale jak się uprzeć, to pomiędzy ocynkowaną śrubą a miedzianą szyną można nieumyślnie stworzyć ogniwo Volty, wystarczy kropla wody.
Dodatkowo między stalowymi drzwiami, a miedzią da radę niechcący stworzyć termoparę, choć to powinno mieć wpływ dopiero po nagrzaniu.
Może to zakłócenia generowane w okolicy. Jeśli szafa jest na palecie to nie zaszkodzi spróbować się z nią przejechać w inny kąt hali.
  • 0
@ZikMiak: Zebysmy mieli jasnoc o czym rozmawiamy to jeden obraz wart jest wiecej niz tysiac slow. Strzalki w tym samym kolorze oznaczaja gdzie zapinam sondy miernika do pomiaru.

Przejechanie w inne miejsce nic nie zmienia bo Czasem mierze szafy w innych miejscach hali jak trza na szybko pomierzeyc jakas inna a moje stanowisko jest zajete.
gorzki99 - @ZikMiak: Zebysmy mieli jasnoc o czym rozmawiamy to jeden obraz wart jest ...

źródło: Screenshot_11

Pobierz
@gorzki99 po prostu ten miernik nie pokaże Ci dokładnie tak niskich rezystancji.

Prawidłowy pomiar zrobiłbyś miliomomierzem metodą czteroprzewodowa.

Pytanie po co Ci dokładna wartość?
  • 0
@marcho87: Mi tam po nic. Ale kilent sobie zyczy protokol. A ja mam wpisac co mi miernik pokaze. Ale oczywiscie nie moge wpisac wartosci ujemnej.

Najbardziej poryte pod tym wzgledem jest chyba BMW. Dali mi protokoly przygotowane na linie i kazali w/g nich mierzyc szafe. Debile.

A w protokole kolumny:
1-dlugosc kabla (+/- 10m). (W szafie co ma wysokosc 2m dlugosc +/- 10m :DDD)
2-przekroj
3-wyliczona wartosc oporu (samo sie wypelnia
@gorzki99 eh, no zaproponowałeś całkiem logiczne rozwiązanie, no ale jak typ nie ogarnia znaków mniejszości i upiera się na dokladny pomiar to pozostaje Ci pomiar czteroprzewodowy miliomomierzem lub sposobem diy.
  • 1
@marcho87: Problem polega na tym ze nie moge se po swojemu robic bo miernik musi byc certyfikowany.

Wogole temat uziemien na fabrykach to jest tak poroniony ze nawet nie masz pojecia.

Rozumiem IPZ (nie stosuje sie RCD ze wzgledu na falowniki itp. wiec ochrone przeciwporazeniowa przejmuje nadpradowka. No to kable trza pomierzyc). Ale nie rozumiem po kiego grzyba im takie wyniki w szafie?

Z IPZ wychidzi czy dana nadpradowka zadziala tak