Wpis z mikrobloga

Jak rozumiem w przyszłości środki z tzw funduszu kościelnego mają zostać zastąpione odpisem podatkowym takim jak dzisiejsze 1% na cele charytatywne czy jakoś tak?

No to Tusk chyba zostanie okrzyknięty wielkim dobroczyńcą Kościoła, a może i świętym? Kto wie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzisiaj ten fundusz to jakieś 200mln a wpływy z PIT około 60mld, biorąc pod uwagę że Katolików w Polsce jest jakieś 98,5% jak podaje Kościół to przecież Tusk trzykrotnie około zwiększył fundusze Państwowe przeznaczane na Kościół.

No to już teraz chyba wszelkie posługi będą za darmo prawda?? Chrzty itd. Oczywiście dla tych którzy odprowadzają ten 1%, idę do księdza z wydrukiem i załatwione.
No trochę przykro że tacy np rolnicy będą musieli jakoś inaczej "rozliczać się" z kościołem, mam nadzieję że to nie doprowadzi do jakichś konfliktów czy niesnasek w kościele które nie daj Boże mogłyby doprowadzić do uszczuplenia liczby wiernych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bekazkatoli #katolicyzm #funduszkoscielny #kosciol #pit #budzet #polityka
  • 11
@Anderus: Osoby nie rozliczające PiT, jak wspomniany przez Ciebie Józef czy wspomniani przeze mnie rolnicy będą musieli jakoś inaczej rozliczyć się z kościołem, jak?
No to już sprawa ich i kościoła, mam nadzieje tylko że nie doprowadzi do do żadnych niesnasek wśród wiernych, oj, no trochę się obawiam że taka możliwość wyniknie ale przecież jak wiadomo dobrzy
Katolicy zgodnie ze słowami Jezusa "Bogu co Boskie a Cesarzowi co Cesarskie" uczciwie płacą
odpisem podatkowym takim jak dzisiejsze 1% na cele charytatywne czy jakoś tak?


@ZielonaOdnowa: nie, ten dzisiejszy 1% nie wpływa na wielkość podatku jaki zapłacisz, podatek kościelny już wpływać będzie, bo trzeba go będzie dać ze swoich, nie tego co państwo już zabrało. Dlatego nie wiem czemu niby rolników miało by nie dotyczyć. Ominięci będą tylko co którzy omijają podatki, ale to już zupełnie inny problem xD
@rzuf22:

nie, ten dzisiejszy 1% nie wpływa na wielkość podatku jaki zapłacisz, podatek kościelny już wpływać będzie, bo trzeba go będzie dać ze swoich, nie tego co państwo już zabrało. Dlatego nie wiem czemu niby rolników miało by nie dotyczyć


Z tego co ja rozumiem będzie to dodatkowy % do odpisu właśnie, a rolników nie dotyczyłoby to bo w znacznej większości poprostu nie płacą dochodowego
@ZielonaOdnowa: szczegółów nie znamy, ale jeśli się kierować takimi rozwiązaniami jak w europie zachodniej, to jest to po prostu podatek kościelny, odliczany od dochodu, a nie zapłaconego już podatku. Tutaj już byłoby w sumie w interesie kościoła, by to był podatek, a nie odpis, aczkolwiek znając kombinacje polaków w DE i innych krajach, to nagle z 90% katolików zrobiłoby się 20% xD
biorąc pod uwagę że Katolików w Polsce jest jakieś 98,5% jak podaje Kościół


@ZielonaOdnowa: ze spisu powszechnego wynika niższa liczba, a warto wziąć pod uwagę, że zadeklarowanie w spisie bycia katolikiem nic nie kosztuje ani nie wymaga udowodnienia zgodności ze stanem faktycznym, więc "obawiam się", że kościółek może nie być zadowolony z takiego dealu
( ͡° ͜ʖ ͡°)