Wpis z mikrobloga

Widzę że usunięto komentarz @pyra_wykop i cały wpis z odpowiedzią na zarzut nielegalności dzisiejszych działań
"1) RMN jest niekonstytucyjnym tworem (wg wyroku TK z 2016, a w ostatnich latach już w Polsce nie mieliśmy za bardzo TK)
2) Skarb Państwa posiada 100% udziałów w TVP/PR/PAP i dzięki niekonstytucyjnemu stanowi spółek, mogli dokonać wymiany zarządów
3) Wymiana formalnie została dokonana wczoraj
4) Dodatkowo nowy zarząd współpracuje z częścią pracowników TVP (IT/Bezpieczeństwo), co miało zabezpieczyć budynek przed ruską zgrają pisowich pionków.
5) kwik i ryk tych ostatnich
"
#tvpis #polityka

@pyra_wykop a co z sytuacją opisana poniżej? Bo wydaje mi się to sensowne ale z chęcią poznam twoja odpowiedź
coolcooly22 - Widzę że usunięto komentarz @pyrawykop i cały wpis z odpowiedzią na zar...

źródło: Screenshot_2023-12-20-19-25-33-282_com.brave.browser

Pobierz
  • 5
@coolcooly22: z tego co zrozumiałem z różnych wypowiedzi dzisiaj, to wygląda tak, że właśnie ta "niekonstytucyjność" daje możliwość właścicielowi 100% udziałów wykonać działania wymiany rad nadzorczych czy zarządów.

czyli tak
1) Właścicielem jest Skarb Państwa, ale władzę de facto ma KRRiT (w stanie konstytucyjnym)
2) Wprowadzono RMN (wg wyroku TK z 2k16 niekonstytucyjnie)
3) Ze względu na odpowiednie zapisy, niekonstytucyjność daje możliwość właścicielowi na działania mające ją przywrócić. Z pominięciem KRRiT.
@coolcooly22: o, mam dobre źródło:

https://businessinsider.com.pl/prawo/jak-minister-kultury-bartlomiej-sienkiewicz-przejal-kontrole-nad-mediami-publicznymi/w3q39lm

Prof. Katarzyna Bilewska, adwokat i partner w kancelarii BLSK Legal, dodaje, że obecny minister kultury zaczął realizować wyrok TK. — Uznał, że nie obowiązuje ustawa o RMN, bo TK uznał je za niekonstytucyjne, ale z drugiej strony nie ma przepisów pozwalających KRRiT powołać zarząd, one zostały uchylone. W efekcie minister kultury skorzystał z luki legislacyjnej i zastosował bezpośrednio Kodeks spółek handlowych — mówi prof. Bilewska.