Wpis z mikrobloga

Zapytaj pana doktora inżyniera jak tam dopuszczalny prąd portu mikroklocka jak będziesz potrzebował pięciu przekaźników. odpowiedz


@Felonious_Gru: i to jest słuszna uwaga. Akurat rozmowa z nim skupiła się na zabezpieczeniu przeciwko uszkodzeniu przekaźnika. Jeśli o to chodzi, to twierdził, że tam nie ma się co zepsuć bo sam przekaźnik wprowadza galwaniczną izolację obwodów.

@kiss_the_apex: @tr00ci0:
przekaźnika nie ubijesz. Jeśli już to procka ;)


@Felonious_Gru: miałem na myśli to, że "coś" się stanie z przekaźnikiem, co mi puści 230V na scalak. I doktorek twierdzi że to jest skrajnie mało prawdopodobne.

pytanie tylko jakim pradem maksymalnym mozna obciazyc taki port i czy nie zrobisz w ten sposob kuku mikroklockowi


@kiss_the_apex:: w moim przypadku wyjście układu ma max 20 czy tam 25mA. Przykładowo RM96 ma pobór na poziomie
@Koty_liza_maslo: No jeśli chodzi o separację to ma rację. Trzeba by mocno uszkodzić przekaźnik żeby się 220 przedostało. Ale zawsze to lepiej mieć dodatkową izolację.

Problem w tym, ze transoptor ma dopuszczalny prąd rzędu 50mA, więc i tak byłbyś na styku.

A tranzystorów dowolny Mosfet N o odpowiednim napięciu i prądzie większym niż 100mA

Napięcie progowe na poziomie 2V byłoby świetne ;)
@Koty_liza_maslo: jeszcze sprawa o ktorej czesto sie zapomina i lekcewazy, a potem sa klopoty to szpilki napiecia generowane przy wylaczaniu przekaznika, wiec przypominam o stosowaniu szybkiej diody rownolegle z cewka przekaznika w kierunki zaporowanym w stosunku do nap zasilania przekaznika (niektore przekazniki maja to fabrycznie)
O potrzebie stosowania diody oczywiście wiem, dzięki za przypomnienie.

stosowaniu szybkiej diody


@lim4k: jak bardzo szybkiej? Może lepiej kupić przekaźnik z wbudowaną?

Może ów przekaźnik miał wbudowaną diode?


@Zdanio: RM96 akurat nie ma, ale póki co żadnych nie kupiłem.

@TakenByTheScourge: @Felonious_Gru: w tym konkretnym zastosowaniu lepszy będzie tranzystor polowy, bipolarny, czy to nie ma znaczenia? Lepiej na dyskretnych elementach, czy wykorzystać układ scalony z kilkoma tranzystorami?
@Felonious_Gru: procesora nie ma, to ma być urządzenie sterowane z i2c, więc na wejściu może być cokolwiek. Tranzystory włączające przekaźniki będą sterowane z PCF8574P albo czegoś podobnego, który na port ma wydajność 25mA w stanie niskim.