Wpis z mikrobloga

pytanko do ludzi grających w gry Europa Universalis :)

Aktualnie rozgrzewam się przed rozpoczęciem kampanii w Europa Universalis III: Divine Wind. Gram w to pierwszy raz więc wybrałem dość łatwy kraj - Anglię, rok od 1399. Obejrzałem już pare tutoriali i przeszedłem samouczka. Swego czasu spędziłem przynajmniej po kilkadziesiąt godzin nad Hearts of Iron i Rome Total War. Jednak przyznam że czuję się nieco przytłoczony złożonością rozgrywki EU :D

Moje pytanie jest dość proste - jak dobrze zacząć i co robić przez pierwszą np. godzinę gry? Zwykle w tego typu grach najpierw stawiam na ekonomię, a potem na armię. Próbowałem rozbudować jakieś budynki w prowincjach ale chyba brakuje mi jakichś wpływów technologicznych, z rekrutacją oddziałów planuję poczekać.

Macie jakieś praktyczne rady które wam się wydają oczywiste ale nie są takie dla nowego w tej grze? :)

#eu #eu3 #eu4 #europauniversalis #gry #rts
  • 13
Nie grałem co prawda w EU3 więc nie wiem czym się różni od EU4, ale zakładając, że założenia są podobne, to na początek poleca się dyplomację i ewentualnie militarne działania wobec małych i słabych państewek bez koneksji.

Ekonomia na równi z armią powinna iść.
@Aureos: Zakładam, że grasz w podstawkę, bez jakichkolwiek modów. Grając Anglią Twoim atutem jest flota, więc albo pozbywasz się terenów w Europie kontynentalnej, pozostawiając sobie tylko wyspy, podbijasz Szkocję i Irlandię, albo idziesz w stronę Francji, wtedy przyda Ci się sojusz z Burgundią. Jeśli masz możliwość, postaraj się generować zyski z handlu, i przede wszystkim wykonuj w miarę możliwości misje, proponowane przez grę.
@Aureos: dokładnie stawiaj na wolny handel, wolnych ludzi, na początek inwestuj w 2 technologie więcej niż w inne, Anglia jest łatwa bo jesteś wyspą :D podczas wojen uważaj na bunty na wyspie
@Aureos: Protipy: -uważaj żeby nie przekroczyć limitu utrzymania wojska/floty, bo będzie kara pieniężna.

- w czasie pokoju army/fleet unkeep (utrzymanie) miej na dość niskim poziomie (w sumie, blitzkriegu na wyspę ci nikt nie zrobi, więc armia na zero, ewentualnie flota na 1/2, ot, jakby co)

- jeśli masz jakieś wydatki (wojsko, flota, budynki), tak planuj budżet, żeby w grudniu mieć balans na plusie, bo zaczną się upierdliwe pożyczki (o tyle upierdliwe,
w czasie pokoju army/fleet unkeep (utrzymanie) miej na dość niskim poziomie (w sumie, blitzkriegu na wyspę ci nikt nie zrobi, więc armia na zero, ewentualnie flota na 1/2, ot, jakby co


@Wydmuszka: jest jakiś mod który pozwala ostawiać te suwaki niezależnie od siebie, a zależnie od kontynentu/teatru operacji? Trochę drażni to po paru stuleciach, gdy ze względu na starcie na Karaibach z jakimiś piratami trzeba stawiać całą swoją marynarkę na całym