Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Mirki planuje zmienić powoli podzespoły swojego leciwego kompa. Póki co siedzi tam i5-8400, 16GB ramu, RTX2070S i zasilacz chyba 850W, nie pamiętam teraz.

Grafikę planuję zmienić na końcu, bo najdroższy element i do tego czasu to wyjdzie sporo lepszych podzespołów pewnie.

Na teraz plany są takie żeby:

1) CPU zmienić na Ryzen 7 7800x3d, ma być typowo pod gry więc to chyba najbardziej opłacalna opcja.

2) 32GB RAM DDR5

3) mobo to oczywista sprawa, wiadomo

4) zasilacz, tutaj kompletnie nie mam pojęcia co brać, bo jak zobaczyłem pobór obecnych komponentów to się za głowę złapałem. Czy naprawdę jeżeli myślę potem o zmianie na jakiegoś rtxa 4080 lub jego następcę to będę musiał doinwestować w jakiegoś potwora 1500W za 2k, żeby na przyszłość się nie martwić już tym zasilaczem przy zmianie komponentów?

No to tak z grubsza tyle jeżeli chodzi o najbliższe parę miesiecy. Zastanawiam się na ile widoczny będzie wzrost wydajności przy zostawieniu 2070S na razie, wiadomo, że różnica w samym CPU jest dosyć duża, ogromna różnica cache, ilości wątków dodatkowych, ale no przy graniu w 1440p to więcej przechodzi obciążenia na kartę.

Robił ktoś podobną zmianę? Na jaki mniej więcej skok wydajności mogę liczyć?
  • 16
@Need: dobry korsarz gold cert 850-1000W spokojnie Ci wystarczy nawet jakbyś zmieniał na 4090.
A co do mobo to nie wiem czy dla Ciebie oczywistą sprawą jest nie przepłacać tylko kupić normalne b650 bo Ryzen nie żre dużo i tego modelu się nie podkręca.
A skok wydajności będziesz mieć od dużego do niewielkiego, zależnie od gry, na pewno będziesz mieć mniej stutteru.
jakiegoś potwora 1500W za 2k


@Need: obecnie zasilacze mają coś takiego jak "podatek od nowości", ze względu na standard zasilania nowych kart graficznych. Zanim dojdziesz do tego zakupu, będzie większa konkurencja
@Need: Zasilacz, półtora kilowata?
A skąd taki wynik - będziesz jakoś podkręcał te podzespoły?
Nawet z 4090tką nie powinno być aż tyle.
https://outervision.com/b/ymnv2j

Co do skoku wydajności na jaki możesz liczyć w przypadku zmiany karty z RTXa 2070 super na RTXa 3080 polecam obejrzeć jakieś testy.
https://www.youtube.com/watch?v=RFtzL6YNxVk

Co do faktycznego poboru prądu - to ten będzie mniejszy niż ten wyliczony w kalkulatorze outervision.
To jest maksymalny pobór prądu w czasie największego
@Need też sądzę, że tysiączek jest optymalny.

Jeśli budżet jest kwestią ograniczającą, to można też zacząć od ryzena 7600(x) i zmienić na 7800x3d czy 9600x3d ( ͡º ͜ʖ͡º) w miarę jak potrzeby urosną.

Bo generalnie podejście upgrejdu krok po kroku masz bardzo rozsądne.

A w razie czego polecam się jakbyś przy okazji zakupu chciał Opchnąć stare graty.

#majk3lskladapcty
via Wykop
  • 1
@majk3l:

Znaczy swoje potrzebny znam dosyć dobrze i ten 7800x3d będzie zdawał je spełniać. Z grubsza mam pojęcie czego potrzebuje :P, bo też trochę będę używał tego kompa do programowania i tak dalej stąd zwiększone zapotrzebowania na RAM.

A jeżeli byś chciał odkupić ode mnie wszystkie komponenty, które będę wymieniał to z chęcią, bo nie lubię tego procesu pozbywania się części.
Znaczy swoje potrzebny znam dosyć dobrze i ten 7800x3d będzie zdawał je spełniać.


@Need: spoko! To dobry proc

A jeżeli byś chciał odkupić ode mnie wszystkie komponenty,


@Need: czasem skupujemy stary sprzęt u klientów, którzy u nas składają nowe komputery, ale to też nie zawsze.
Jakby co to PW.