Wpis z mikrobloga

@tmsz: Nie do końca byli przedmiotami. Do "res" w rozumieniu prawnym zaliczano niewolników np. w starożytnym Rzymie. Początkowo ich sytuacja była lepsza, lecz z czasem, w ramach podbojów, podaż niewolników wzrosła i stali się oni mniej cenni.

Samego niewolnictwa, rozumianego stricte w Polsce nigdy nie było. Chłopi pańszczyźniani nie tyle co należeli do kogoś a byli do niego przypisani. Podobnie było w innych częściach Europy.
  • Odpowiedz
@Paralotnia: Miałem. Nie wydaje mi się, żeby w Polsce istniało niewolnictwo takie jak w imperiach kolonialnych albo w Starożytnym Rzymie. Pytam, bo Norman Davies pisze w Bożym Igrzysku, że komuniści mieli problem z legitymizacją ustroju w kraju, który nigdy nie zaznał niewolnictwa.

@Filodendron: Za zabicie stażysty odpowiadasz jak za człowieka, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Banaszek: Dzięki za odpowiedź. W innych częściach Europy istniało jednak niewolnictwo. Gdyby nie, dlaczego rewolucjoniści francuscy by je znosili w 1794, a Napoleon by je prawnie przywracał?
  • Odpowiedz
@tmsz: Nie znam dokładnie historii Francji, ale pewnie to niewolnictwo musieli przywrócić w ramach kolonii albo wprowadzić znacznie później niż wieki średnie. Skąd ten wniosek? Te wszystkie Brewiarze Alaryków i inne Lexy Romany Barbarorumy nie przwidywały takiego rodzaju podziału społeczeństw, jaki istniał w Rzymie. A to dlatego, że u nich w tamtym czasie społeczeństwo składało się z plemion, rodzin, rodów etc. A nie z podziałów takich jak w Rzymie na
  • Odpowiedz
@Banaszek: Tak było. Przywrócono niewolnictwo w terytoriach zamorskich przy okazji zajęcia Santo Domingo w 1802. W 1848 zniesiono już na zawsze (wraz z monarchią, to akurat tymczasowo). edit: zapomniałem o koloniach afrykańskich, tam jeszcze obowiązywało przez dłuższy czas.
  • Odpowiedz
@tmsz: @Banaszek: niewolnictwo oczywiście istniało, szczególnie w czasach szybkiej ekspansji (piastowskich) dużo jeńców kończyło jako ludność niewolna w majątkach książęcych i możnowładców. Trzymanie się kryterium prawnego wyodrębnienia niewolników jest dla tego okresu niezbyt szczęśliwym zabiegiem, bo prawo- nie mówiąc o braku prawa pisanego- jest jeszcze bardzo ubogie i niesystematyczne i nie reguluje szczegółowo pozycji prawnej grup ludności. Gdy do tego doszło w XIV wieku to większość niewolnych stopiła
  • Odpowiedz