Wpis z mikrobloga

Zażył mnie wczoraj jeden małolat. Ale serio małolat, ma bodajże 14 lub 15 lat, dzieciak kolegi. Rodzice chcą mu kupić porządny monitor pod choinkę, ale się nie znają, on też nie za bardzo, to przylazł do mnie, żeby pomóc mu wybrać. W zasadzie wszystko ustalone, wybór dokonany (mam nadzieję, że optymalny), będzie kupowane w przyszłym tygodniu, ale poległem na jednym pytaniu młodego.

"O co chodzi z tą redukcją niebieskiego światła? Czy jak mam na przykład tapetę z morzem i błękitnym niebem, to świeci za bardzo na niebiesko i psuje oczy?"

Odpowiedziałem uczciwie, że nie mam pojęcia i że wydaje mi się, że niebieska tapeta może rzeczywiście bardziej oczy męczyć od takiej bez odcieni niebieskiego. Poza tym wydaje mi się, że te całe filtry i redukowanie niebieskiego to pic na wodę, bo można ten sam efekt uzyskać suwakiem w menu monitora. Ale podkreśliłem, że "wydaje mi się". Obiecałem też, że się dopytam i dam młodemu znać potem, co też niniejszym czynię.

Ktoś-coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • 12
  • Odpowiedz
@kasztan00: Chodzi o temperaturę barw. Nawet w telefonie masz tryb czytania i wszystko staje się bardziej żółte. Do odpoczynku w domu też należy włączać ciepłe światło bo bardziej przypomina światło słoneczne i oczy się tak nie męczą. Windows ma nawet funkcję stopniowego ocieplania barw po zachodzie słońca. https://ardant.pl/blog/zmiana-oswietlenia-w-domu-jakie-swiatlo-jest-zdrowe-dla-oczu/

Niebieska tapeta nadal będzie niebieska bo mózg to sobie wyrówna.
  • Odpowiedz
@kasztan00: nie psuje oczu niebieskim światłem z ekranów. najwyżej psuje sobie cykl dobowy/utrudnia zasypianie jak w nocy ma zimne światło.

The amount of light coming from a computer has never been demonstrated to cause any eye disease. A study reprinted by the National Library of Medicine found no measurable UVA or UVB radiation (the most harmful part of light) from computer screens.


There is some evidence that blue light affects the body’s circadian rhythm, our natural wake and sleep cycle. The best way to avoid sleep disruption is to avoid using screens two to three hours before bed. Using "dark" or "night" mode on devices in the evening can help,
  • Odpowiedz
@10129: Słońce emituje światło o temperaturze 5772 Kelwinów. Kiedy zachodzi światło musi pokonać grubszą warstwę atmosfery aby dotrzeć do naszego oka i wtedy barwa, która dociera do oka jest cieplejsza.
  • Odpowiedz
@kasztan00: Jeszcze taka ważna kwestia: tu nie tylko chodzi o to że niebieskie obrazki walą po oczach niebieskim światłem.

Powiedzmy że masz monitor z rozdzielczością 1920x1080. Daje to 2,073,600 pikseli. Na każdą z tych pikseli masz trzy diody LED, czerwoną, zieloną i niebieską. Więc tak naprawdę masz 2,073,600 niebieskich LEDów które walą Ci po oczach, bo do miksowania kolorów w systemie RGB też są potrzebne.

Filtry niebieskiego światła takie jak tryb nocny w Windowsie starają się aby te niebieskie LEDy świeciły jak najmniej, i stąd ta czerwona poświata. Czerwone LEDy najmniej męczą oczy, co sprawdziłem na swojej myszce z RGB. Jakakolwiek domieszka zielonego lub niebieskiego powoduje że to światło z myszki bardziej razi w
  • Odpowiedz
  • 0
Balans bieli to podstawa w ekranie tłuku.


@NielegalneKretowisko:

1. Po pierwsze to kompletna bzdura.
2. Po drugie, nie dla każdego balans bieli i kalibracja kolorów ma znaczenie. Nie każdy pracuje z grafiką.
3. Po trzecie za tego tłuka lądujesz na czarnej liście, bo prostaków niemających niczego do powiedzenia nie toleruję.
  • Odpowiedz