Wpis z mikrobloga

#elektryka
Hej, miałem dzisiaj dziwną sytuację - wywaliło mi jeden z korków w mieszkaniu. To są te takie "wyłączniki różnicowoprądowe" o ile dobrze to nazywam/identyfikuje i nie dało się tego włączyć. tzn co przełączałem to odbijało korek w dół. Poczytałem, że może być uszkodzone jakieś urządzenie i poodłączałem wszystko co było podłączone do tej linii (bo ten korek akurat odpowiadał za gniazdka), przełączyłem przełącznik i się włączył - super ALE... Problemem jest to, że potem zacząłem podłączać pojedynczo urządzenia (już przy "włączonym prazie") i ... i nic. Czyli podłączyłem wszystko co uprzednio wyłączałem i działa. Jesteście spece więc może wpadnie wam do głowy jakiś pomysł czemu tak ...
  • 23
  • Odpowiedz
To są te takie "wyłączniki różnicowoprądowe"


@mafiafb: daj zdjęcie, bo nie mam pewności, czy chodzi o różnicówkę, czy zwykłego "esa". Bardzo dobrze zrobiłeś potem. Teraz kwestia tego, czy się będzie powtarzało, więc "jeździć, obserwować". Jeżeli to faktycznie różnicówka, to mogło to być jakieś przypadkowe zadziałanie. Jeżeli będzie zdarzało się ponownie, to trzeba zidentyfikować winne urządzenie.
  • Odpowiedz
@milosh345: Szczególnie jeśli w danym obwodzie zabezpieczonym różnicówką są kondensatory. One ładując się powodują że "bardziej czułe " różnicówki wywalają przy rozruchu. Pomaga stopniowe włączanie w taki obwód urządzeń.
  • Odpowiedz
  • 0
@bartolm: @wonsz_smieszek
zdjęcie tego cuda w załczniku
@milosh345 @dzordzmen No właśnie nie :) Normalnie by tak było jak piszecie - zbyt duży pobór i wywala przy przeciążeniu ale wszystko co było przed awarią jest już podłączone i działa. Co więcej awaria miała miejsce w nocy, jak żadne urządzenie nie pracuje. Wstałem i patrze - nie ma prądu. Teraz aktualnie moja sieć jest o wiele bardziej obciążana bo włączyłem (nie tylko podłączyłem
mafiafb - @bartolm: @wonsz_smieszek 
zdjęcie tego cuda w załczniku
 @milosh345 @dzord...

źródło: 405556148_2099086803759904_4793638038878804550_n

Pobierz
  • Odpowiedz
@mafiafb: tu nie masz różnicówki, tylko zabezpieczenia nadprądowe. Czyli w tym obwodzie, który wywaliło pobór prądu był za duży - może zwarcie. Obejrzyj urządzenia, wtyczki, gniazdka, czy nie ma śladów jakiegoś osmalenia albo przegrzania.

Masz na tym obwodzie jakieś poważne obciążenia? Piece, grzejniki? Bo komputer czy drukarka to żaden problem.
  • Odpowiedz
  • 0
@wonsz_smieszek: "tu nie masz różnicówki, tylko zabezpieczenia nadprądowe" - dzięki, nie mam pojęcia jak się to nazywa, znaczy już mam :D Może i zwarcie. Może jakiś luźny kabel. Pod ten obwód mam cały dół więc trochę tego jest ale jak mówię - wywaliło korki jak spałem i nic nie było włączone. Teraz wszystko włączyłem i działa więc pewnie tak jak piszesz - gdzieś jest zwarcie i "ujawnia się" czasem?
  • Odpowiedz
@mafiafb: jeżeli masz tam całe piętro, to może się po prostu obwód przeciążać. Może w nocy akurat włączył się jakiś piec, lodówka i coś tam jeszcze jednocześnie, i po jakimś czasie wywaliło.
  • Odpowiedz
@mafiafb

#elektryka

Hej, miałem dzisiaj dziwną sytuację - wywaliło mi jeden z korków w mieszkaniu. To są te takie "wyłączniki różnicowoprądowe" o ile dobrze to nazywam/identyfikuje i nie dało się tego włączyć. tzn co przełączałem to odbijało korek w dół. Poczytałem, że może być uszkodzone jakieś urządzenie i poodłączałem wszystko co było podłączone do tej linii (bo ten korek akurat odpowiadał za gniazdka), przełączyłem przełącznik i się włączył - super ALE... Problemem
  • Odpowiedz
  • 0
@wonsz_smieszek: Lodówka tak włącza się, ale tak samo jak i teraz też pracuje ;) więcej tam nic nie ma aktywnego szczególnie jak śpię. jak nie śpię to tak - obciążam ten obwód bo chodzi na nim oczyszczacz powietrza, pc, laptop, tv i nie pa problemu poza tym jednym dziwnym wypadkiem, że wszystko było odłączone i wywaliło.
  • Odpowiedz
chodzi na nim oczyszczacz powietrza, pc, laptop, tv


@mafiafb: to jest żadne obciążenie, nawet nie blisko jakiegokolwiek przeciążenia. No nic, wydaje mi się, że na razie po prostu się przyglądaj sytuacji. Może po prostu już się nie powtórzy.
  • Odpowiedz
Zbyt dużo rzeczy na raz było włączonych i działało. Nie odpalał wszystkiego na raz i będzie cacy. W ostateczności któreś z urządzeń jest uszkodzone.
  • Odpowiedz
  • 0
@adrninistrator: @Fetas64 Podłączone jest sporo drobnych urządzeń ale w nocy, jak była "awaria" czylio jak mi odskoczył wyłącznik i nie dawał się włączyć to poza lodówką wszystkie są w stanie czuwania, czyli nie włączone (laptop, czy pc, konsola, ładowarki ze dwie). teraz działa dokładnie to samo co nie wcześniej nie działało. tzn jak pisałem odłączyłem dwie listwy z kontaktu, przełączyłem wyłącznik nadprądowy - zaskoczył, czyli nie odbił w dół i podłączyłem
  • Odpowiedz
@mafiafb obserwować, caky czas. Może być ze listwa jest wadliwa. Możesz się też pobawić w zmianę obciążenia faz ale chyba masz tam 1f, to mieszkanie w bloku jakimś?
  • Odpowiedz
Te bezpieczniki wyglądają też na styrane życiem, jak możesz się szarpnąć na elektryka i je wymienić na nowe to może problem zniknie
  • Odpowiedz
  • 0
@Fetas64: tak, blok 4 piętrowy
@milosh345 dzięki, w sumie chyba od kilkunastu lat nie zmieniałem. One się chyba pojedynczo wymienia więc jak powróci problem to może to będzie rozsądna zmiana.
Dzięki za chęć pomocy panowie.
  • Odpowiedz