Wpis z mikrobloga

Ali Szamchani (doradca najwyższego przywódcy Iranu) o rozejmie Izrael-Hamas:

1. Hamas nie został zniszczony
2. Infrastruktura wojskowa Hamasu (w szczególności tunele) nadal działa
3. Izraelscy więźniowie nie zostali zwolnieni, lecz wymienieni.
4. To absolutna porażka Netanjahu

Szamchani to bardzo wpływowa postać w Islamskiej Republice Iranu. Przez 10 lat (2013-2023) był sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To często pomijany, lecz bardzo potężny organ, który opracowuje politykę zagraniczną Iranu. Rada pozostaje kluczem do zrozumienia wielowektorowej polityki zagranicznej Iranu.

Z powyższą wypowiedzią Szamchaniego można się nie zgadzać, ale daje ona bezcenny wgląd w "umysł" irańskich strategów.

Mimo, że izraelska operacja lądowa trwa blisko miesiąc, to IDF nadal nie osiągnęło zbyt wiele. Udało im się co prawda przeciąć Strefę Gazy na pół, ale miasto Gaza (nawet okrążone) stawia silny opór. Czas ucieka, liczba ofiar cywilnych rośnie, a presja opinii międzynarodowej na zakończenie walk zwiększa się. Opinia publiczna w USA ulega polaryzacji i coraz częściej (zwłaszcza wśród młodych Amerykanów) słychać głosy pro-palestyńskie. Narasta także niezadowolenie wśród członków administracji prezydenta Bidena, któremu zarzucają zbytnią pobłażliwość wobec Izraela. Jednocześnie rośnie napięcie między Bidenem a Netanjahu (różnica zdań co do sposobu prowadzenia operacji w Strefie Gazy oraz przyszłości Strefy Gazy). W dodatku w samym Izraelu, notowania premiera Netanjahu szorują po dnie.

Nic też dziwnego, że irańscy stratedzy postrzegają obecną sytuację jako korzystną dla Teheranu. Izrael angażuje ogromne zasoby w wojnę, którą wygrać będzie bardzo trudno, podkopuje swój wizerunek międzynarodowy i pogarsza relacje z USA.

PS
Przy okazji polecam mój tekst o Szamchani, który napisałem w maju 2023 r., gdy odchodził z Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

#izrael #palestyna #iran #geopolityka #lagunacontent #bliskiwschod
JanLaguna - Ali Szamchani (doradca najwyższego przywódcy Iranu) o rozejmie Izrael-Ham...

źródło: F_tuy7-XEAAUrL3

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz