Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #ogrzewaniepodlogowe #stepujacybudowlaniec #dom #ekogroszek #pellet #podloga #zima

Mirki walczę z ogrzewaniem w domu kurła wprowadziłem się tu 2 lata temu i nadal nie mogę dojść do ładu z tą podłogówką. Sprawa wygląda tak - kocioł na ekogroszek. Temperatura zadana na piecu 55 stopni. Temperatura puszczania w obieg CO 45 stopni. Temperatura komfortowa ustawiona na 22.6 stopni od 15 do 21, natomiast temperatura "nocna" na 22 stopnie w pozostałym czasie.

Nagrzewa się podłogówka - piec dobija do 46 stopni i puszcza wodę w obieg CO i od razu temperatura schodzi do 40 i załącza się grzanie, i tak w kółko. Temperatura około godziny 21 dobija do 22.8 i pompy nie puszczają już w ogóle na CO. W tym czasie podłogówka się wychładza bo w ogóle pompy nie chodzą. Całą noc podłogówka się wychładza, temperatura bardzo powoli w domu schodzi np. do 22.2 stopnia. Rano jest w domu 22.2 stopni a podłoga zimna, patrze temperature na podłogówce - 25 stopni, a wieczorem było 40. No i teraz od godziny 15 znowu jak się załączy to długo się będzie ta podłogówka ogrzewała... Ciepła jest około godziny 20 dopiero, a gdy jestem w innych domach to podłoga jest cały czas fajnie letnia... jak to ustawić?
  • 23
  • Odpowiedz
  • 0
@LZBNZ za mało informacji, ja mam podłogowe ustawiona cały czas w obiegu przez jej bezwładność cieplna. W ustawieniach zmień min ten puszczania na np 35, daj też wyższa na piecu. Temperaturę powrotu jaka Ci wskazuje?
  • Odpowiedz
@LZBNZ: 45 stopni na podłogówkę to przegięcie. Jak chcesz mieć „zawsze ciepłą podłogę” to pootwieraj okna żeby temperatura w pomieszczeniu spadła albo zwiększ zadaną temperaturę w pomieszczeniu do 30 stopni to podłogówka będzie chodziła non stop.

Przeczytałem kilka razy twój wpis i w sumie to nie wiem czego Ty chcesz. Żeby podłoga była cały czas ciepła w okolicach 45 stopni a w domu ma być tylko 22? ( ͡º ͜
  • Odpowiedz
  • 0
@k-nar: jaki podgląd online panie XD Ten dom jest z 2008 roku i wtedy pewnie to wszystko powstalo cała ta instalacja #!$%@? :D

sterownik salus 091FL
  • Odpowiedz
  • 0
@k-nar: a sterownik pieca to nie wiem dokłądnie co to jest. Tam jest bardzo mało funkcji w mojej opinii chyba że o czymś nie wiem.

Jak wpiszesz w google grafika EKOSTER 400 to wygląda jak ten, ale nie jestem pewien który dokładnie model.
  • Odpowiedz
  • 0
@k-nar: wybacz że truje dupe, ale sugerujesz zmianę tego sterownika? Kompletnie nie widzę w nim takiej opcji jak wymieniłeś tzn "wyłączenie pomp po uzyskaniu temperatury zadanej"
  • Odpowiedz
  • 0
@LZBNZ ten pierwszy model co podałeś to regulator temperatury i tam ustawiasz sobie ciepło jakie chcesz za to dk system to sterownik pieca i tam nasz ustawienia pomp etc
  • Odpowiedz
@LZBNZ: 45 stopni na zasilaniu to bardzo dużo. U moich rodziców w domu z 2005 jest zasilanie 31 stopni, ja projektuję u siebie zasilanie na 25 stopni.
  • Odpowiedz
  • 0
@Torgerd: dałem 45 bo mam kaloryfery np. w łazience i sypialniach, a pozostały dom to podłogówka. I to wszystko idzie pewnie jako "temperatura zadana CO" dlatego myślałem że 45 na kaloryfer będzie spoko XD
  • Odpowiedz
@LZBNZ: aczkolwiek kocioł na ekogroszek to źródło wysokotemperaturowe i jeżeli nie masz pomiędzy bufora ciepła to może być problem z działaniem a już na pewno ze sprawnością spalania
  • Odpowiedz
@LZBNZ: 45 na kaloryfer to umiarkowanie ok :D w tym wypadku im wyżej tym lepiej. Nie masz jakiegoś mieszalnika który by sterował temperaturą zasilania tylko podłogówki? U moich rodziców tę rolę pełni zawór zasuwowy i ustawia się proporcję mieszania ciepła/zimna na stałe ręką.
  • Odpowiedz
  • 0
@Torgerd: mam jakiś prymitywny chyba mieszalnik gdzie ustawia się od 1 do 6 przepustowość. Ustawiłem na 6 żeby ciepła woda na maksa leciała w rury podłogi...
  • Odpowiedz
@LZBNZ: ale to zapewne ustawia przepływ a nie mieszanie z zimną. Jeżeli zamierzasz mieszkać w tym domu dłużej niż 5 lat to na twoim miejscu wstawił bym mieszalnik do podłogówki albo bufor po sezonie grzewczym.
  • Odpowiedz