Wpis z mikrobloga

Po jakim czasie przedawnia się nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym?

I jakim #!$%@? klauzula wykonawcza zostaje nadana ponad 10 lat po wydaniu takiego nakazu?

Nie figuruje w żadnym krd ani nic bo sprawdzałem

Dostałem właśnie list z ZTM Warszawa zatytułowany „wezwanie przedegzekucyjne” żebym zapłacił jakieś mandaty z 2012 roku, gdzie po takim czasie nie ma szans żebym pamiętał czy w ogóle jakiekolwiek mandaty były xD Ponoć w kwietniu 2023 została nadana kauzula wykonawcza, jakim #!$%@? po 10 latach - nie mam zielonego pojęcia.

Rozumiem tak: nakaz zapłaty został wydany w 2013 roku więc 6 lat od tego roku czyli w 2019 sprawa się przedawniła. Mam racje? Jeśli tak to jakim #!$%@? sąd w 2023 wystawia jakąś klauzulę wykonawczą?

Co powinienem zrobić? Bo logika nakazuje mi położyć na to #!$%@? i niech se próbują to przez komornika ściągać, on powinien zweryfikować czy są w ogóle jakieś podstawy ku temu

#prawo #poradyprawne
  • 8
  • Odpowiedz
@robertx niestety nie możesz tego olać.
Odpisz im że powołujesz się na przedawnienie i tyle.
Jeśli to sąd elektroniczny w lublinie, to w terminie 7 lub 14 dni od odebrania poczty zgłoś sprzeciw od wyroku nakazowego.
Sprawa wyląduje w Rejonowym i tam dopiero podniesiesz zarzut przedawnienia.
Jeśli tego nie zrobisz, wyrok stanie się prawomocny i komornik będzie egzekwował. Komornik niee bedzie weryfikował czy jest to zasadne czy nie
  • Odpowiedz
  • 0
@DupaBeliara666: Sprawa miała miejsce 10 lat temu właśnie w sądzie rejonowym

Nie zostałem nawet zawiadomiony bo rzekomo „nie odebrałem dwa razy awizo” więc sąd uznał że zostałem zawiadomiony prawidłowo xD

Od samego początku aż do teraz nie miałem żadnej korespondencji w tej sprawie. Nawet nie wiedziałem że jakikolwiek wyrok został wydany czy tam nakaz zapłaty.

Jak dobrze rozumiem w 2013 został wydany nakaz zaplaty, klauzula jest nadawana z urzędu w momencie
  • Odpowiedz
@robertx:

Nie zostałem nawet zawiadomiony bo rzekomo „nie odebrałem dwa razy awizo” więc sąd uznał że zostałem zawiadomiony prawidłowo xD Od samego początku aż do teraz nie miałem żadnej korespondencji w tej sprawie. Nawet nie wiedziałem że jakikolwiek wyrok został wydany czy tam nakaz zapłaty.


Niestety, ale to są efekty tzw "fikcji doręczenia". Korespondencja poszła na adres zamieszkania, lub ostatni adres zameldowania.
Procedura odkręcenia tego jest dość skomplikowana - musisz szukać
  • Odpowiedz
  • 0
@DupaBeliara666: Ogarniasz ile musiałbym zapłacić komuś (adwokat?) żeby się tym zajął od a do z?
Z tego co googlam to przedawnia się po 6 latach. A po ponad 10 wystawili klauzulę wykonalności. Tego nie jestem w stanie zrozumieć jakim #!$%@? i na jakiej podstawie skoro to już wtedy było przedawnione
  • Odpowiedz
@robertx:

Ogarniasz ile musiałbym zapłacić komuś (adwokat?) żeby się tym zajął od a do z?


Ogarniam i szczerze odpowiadając ci, to:
- w #!$%@? musiałbyś wydać
ale taka jest cena niedopilnowania swoich spraw.

Z tego co googlam to przedawnia się po 6 latach.

Tak, przepisy się jakoś zmieniły od chyba 2019 roku, ale nie jestem pewny. Ciebie oczywiście to nie dotyczy, bo ty idziesz trybem z przed zmianami prawa. Prawo nie
  • Odpowiedz
@robertx: do starych spraw jest 10 lat przedawnienia ale na koniec roku więc do 31 grudnia 2023 mogli nadać klauzule i wystąpić do komornika. Jedyne co możesz zrobić to wzruszyć ten pierwotny nakaz zapłaty i wtedy sąd uchyli nakaz i klauzulę
  • Odpowiedz