Wpis z mikrobloga

cześć remontowe-mirki!

Zwracam się do Was z pytaniem o możliwości wyciszenia pomieszczenia dziennego - salonu. Nie potrafię w #akustyka, wiedzę w zakresie budownictwa też mam średnią. W salonie mam zamiar umieścić jakiś sprzęt grający, nie ukrywam że lubię słuchać ciut głośniej muzyki a w związku z czym nie chciałbym nachodzenia sąsiadów że bombelek śpi a przez ściany przechodzi do nich moje techno. Mam wrażenie że deweloper mocno chciał przyoszczędzić na materiałach czy wyciszeniu, ponieważ gdy u mnie jest cisza to mogę słuchać muzyki puszczanej u sąsiadów razem z nimi - oczywiście jest to w jakimś stopniu tłumione. Nie mam niestety nieograniczonych "zasobów przestrzennych". Na ścianie TV mam również kominek, na którym istnieje już wycięta wentylacja - nie chcę się bawić z jej przenoszeniem wobec czego mam jakieś ~5cm do wykorzystania.

Ściany między poszczególnymi lokalami są raczej zbudowane z jakichś bloczków betonowych (wnioskuje na podstawie łatwego wiercenia w ścianie celem poprowadzenia okablowania), na ścianie salonowej oprócz gipsu/gładzi i farby nie ma nic - nie jest to żadna płyta GK.

Natrafiłem na płyty GK od Knaufa akustik lub silentboard, trochę poczytałem i wiem, że aby nie tworzyć mostków akustycznych nie należy przytwierdzać takich płyt bezpośrednio do ściany, wobec czego znalazłem izolację akustyczną w postaci mat wytworzonych na bazie pianek AKU-PR140. Tak jak mówiłem, nie mam zbyt dużo wolnej przestrzeni, nie dam rady zbudować stelaża wypełnionego wełną z dwiema warstwami płyt GK.

Moje pytanie brzmi czy taka inwestycja - warstwa izolacji akustycznej 2/3cm + płyta akustyczna jest w ogóle warta zachodu? Mam otwarty salon więc muzyka będzie nieść się po całym salonie i po schodach w górę, ale może chociaż w tym salonie dam radę stłumić muzykę czy głośniejsze rozmowy ze znajomymi? Jestem otwarty na sugestie i propozycje, nie raz już mi pomogliście za co jestem bardzo wdzięczny ()

#budownictwo #remontujzwykopem #remont #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pomocy
  • 18
  • Odpowiedz
Ściany między poszczególnymi lokalami są raczej zbudowane z jakichś bloczków betonowyc


@KoldiuszCaesar: zapewne ci chodzi o gazobeton czyli popularny siporex, bo nikt normalny nie stawia ścian z bloczków betonowych. Wyjątkowo parszywy materiał jeśli chodzi o akustykę.
Mając 5cm miejsca wiele z tym nie zrobisz, może choć z 7-8? Wtedy można myśleć o odsuniętej od ściany konstrukcji z profili 50mm, między nimi wełna, a na to jedna warstwa gipskartonu. Tyle, że nie
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Tak, zapewne masz rację i chodziło mi o gazobeton ( ͡ ͜ʖ ͡)
Problem w tym że mam już wykończony kominek, położony został na to tynk dekoracyjny i musiałbym się dosłownie pieprzyć z wycinaniem kolejnego otworu wentylacyjnego więc niestety nie wygospodaruje 7-8cm ( ͡° ʖ̯ ͡°) Z segmentu nie zrezygnuje bo papier już podpisany, pozostaje zatem znaleźć kompromis między 1 a
  • Odpowiedz
musiałbym się dosłownie pieprzyć z wycinaniem kolejnego otworu wentylacyjnego


@KoldiuszCaesar: nie brzmi to jak wielkie wyzwanie, może warto?

Czy w takim razie uważasz że pchanie się w samą matę akustyczną


@KoldiuszCaesar: szczerze? Nie wiem. Sama mata jeśli wierzyć zapewnieniom producenta ma bardzo dobre tłumienie i może coś da, ale problemem będzie tu konstrukcja. Nie możesz tej płyty GK mocować do ściany, bo w tym momencie samo mocowanie będzie znakomicie niosło
  • Odpowiedz
@KoldiuszCaesar: podstawowa zasada budowania takich ścianek wygłuszających mówi, że do ściany, którą chcemy wygłuszać, takiej przedścianki nie mocujemy wcale, ona ma stanowić osobną, samodzielną konstrukcję. I od biedy da się to w tych 5cm zrobić. Trochę to co prawda wiotkie będzie, ale powinno stać.
  • Odpowiedz
@KoldiuszCaesar: chcą by to po prostu kleić do ściany, a płytę wierzchnią do tego? Ok, jeśli ta pianka jest na tyle nośna i producent zaleca, to czemu nie. mocowania ciężkich rzeczy w tym momencie robisz do muru przez tą izolację i godzisz się z tworzonym w ten sposób mostkiem, ale tego nie przeskoczysz.
  • Odpowiedz
  • 0
@mizabud wygląda ciekawie, do tego widzę że isolgomma to bardziej znana marka a nie firma krzak. Miałeś z takimi płytami do czynienia? cena trochę wybujana bo ~450zl/m² ale wydaje się to być dobry kompromis między zabudową proponowaną przez @Jarek_P a moim pomysłem
  • Odpowiedz
  • 0
@mizabud trafiłem na forum audiostereo od kolegi @powsinogaszszlaja i próbuje się czegoś tam dowiedzieć, napisałem nawet do jednego ziomeczka co prawdopodobnie użył gumowych mat akustycznych AKU-PR 140 i dwóch warte gk. Odczytał wiadomość ale nawet nie odpisał ()

Z tego co się zorientowałem to ten system rewall40 jest dosyć popularnym rozwiązaniem, jedyne co mnie powstrzymuje przed zakupem to cena. W moim przypadku za ścianę 10m² wychodzi lekko ponad
  • Odpowiedz