Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (858)

Rosja
Prezydent Rosji Władimir Putin może stanąć przed nową sprawą dotyczącą zbrodni wojennej, ponieważ eksperci i międzynarodowi prawnicy zebrali dowody, które pokazują, że jeszcze przed inwazją wojskową Rosja rozpoczęła przygotowania na klęskę głodu na Ukrainie. „Zakupy dokonane przez rosyjskiego kontrahenta w dziedzinie obronności wskazują, że Moskwa planowała na kilka miesięcy przed przekroczeniem przez wojska granicy ukraść ogromne ilości ukraińskiego zboża ” – podaje gazeta. Przygotowania do tego rozpoczęły się i trwały kilka miesięcy, zanim Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Źródło

Ukraina
Bezwzględna większość posłów niemieckiego parlamentu opowiada się za kontynuacją pomocy dla Ukrainy, w tym militarnej, jednak 16 listopada Bundestag nie poparł poddania się największej frakcji opozycji – konserwatystów – przyjęciu decyzji w sprawie dostaw rakiet manewrujących Taurus. Po głosowaniu odbyła się półtorej godzinna debata, podczas której poruszono także trzeci postulat frakcji CDU/CSU „Wspieranie odbudowy Ukrainy – z wykorzystaniem federalnych ram gwarancji”. Zostało odrzucone.
Źródło

Policja wszczęła postępowanie karne wobec byłego doradcy Kancelarii Prezydenta Ukrainy Oleksijowi Arestowyczowi. Sprawa została wszczęta na podstawie części 1 art. 383 Kodeksu karnego Ukrainy – świadomie fałszywa informacja o popełnieniu przestępstwa. Prawdopodobnie sprawa dotyczy wypowiedzi Arestowycza przed SBI. To nie jedyna sprawa przeciwko niemu. 12 października oznajmiła, że ​​policja zbada uwagi Arestowycza wygłoszone podczas jego zamkniętego seminarium na temat kobiet, podczas którego nazwał je „stworzeniami” i wyraził chęć uduszenia.
Źródło

Światowy Program Żywnościowy ONZ podpisał umowy z 11 regionami Ukrainy w celu wsparcia codziennych obiadów szkolnych dla ponad 60 000 dzieci w 420 szkołach. W roku szkolnym 2023-2024 WFP sfinansuje 30% codziennych gorących obiadów dla uczniów klas 1-4. Fundusze otrzymane w ramach programu szkoły zostaną przeznaczone na poprawę jakości żywności lub obniżenie kosztów obiadów, które pokrywają rodzice.
Źródło

Białoruś
Komisja Stała Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi postanowiła zabrać głos w sprawie przyjętej przez niemiecki Bundestag uchwały „O demokratyczną Białoruś w rodzinie europejskiej”. W opublikowanym dziś oświadczeniu stwierdzono, że dokument „wskazuje na całkowity brak zrozumienia wewnętrznych procesów politycznych w naszym kraju i dynamiki sytuacji regionalnej". "Rząd w Berlinie uparcie nie chce uznać, że Republika Białorusi jest suwerennym państwem, a naród białoruski sam decyduje o przyszłości swojego kraju. W rezultacie wysiłki Berlina sprowadzają się do destrukcyjnych oświadczeń mających na celu podważenie państwowości i suwerenności Białorusi i są ingerencją w wewnętrzne sprawy innego państwa" - piszą autorzy.
Źródło

Litwa
Sejm podejmie decyzję, czy zwiększyć kary dla sprzedawców papierosów elektronicznych i ich wkładów do 140–500 euro. Ma to na celu ograniczenie nielegalnego handlu tymi palaczami wśród ludności, zwłaszcza nieletnich. Zmiany przewidują, że za nielegalną sprzedaż papierosów elektronicznych lub ich części, a także wkładów, kary będą wynosić od 140 do 400 euro, a za powtarzające się naruszenia – 400-500 euro. Kary będą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i nieletnich.
Źródło

Łotwa
10 listopada Polacy mieszkający w łotewskim Dyneburgu (Daugavpils) wzięli udział w Międzynarodowej Akcji “Światło pamięci Niezwyciężonym”. To akcja upamiętniająca tych, którzy walczyli o wolność. Odbywa się jak w Polsce, tak i w różnych zakątkach świata, gdzie spoczywają polscy żołnierze. W Dyneburgu przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu katolickim zostały zapalone białe i czerwone znicze, wartę honorową pełnili harcerze Polskiego Gimnazjum im.J.Piłsudskiego w Dyneburgu. Obecni na cmentarzu katolickim modlili się za pochowanych w tym miejscu polskich żołnierzy wspólnie z księdzem Dmitrijem Artjomowym.
Źródło

Estonia
Minister spraw wewnętrznych otrzymał pismo od Estońskiego Stowarzyszenia Posiadaczy Broni stwierdzające, że traktowanie przez rząd właścicieli broni stało się nadmiernie rygorystyczne, czego dowodem jest opresyjna odmowa przedłużenia i wydawania licencji. Związek poparł swoje twierdzenia przykładami z prawie 500 skarg, które otrzymał od osób ubiegających się o broń palną w ciągu ostatniego roku. Według związku zawodowego schemat odmów jest w zasadzie spójny. Związek wspomniał także o przypadku, w którym wnioskodawca chciał kupić broń mniejszego kalibru, aby ćwiczyć z tańszą amunicją, ale powiedziano mu, że koszt amunicji nie stanowi powodu do zakupu innej broni.
Źródło

Polecam:

Według premier Estonii Kai Kallas zdolność wspólnoty transatlantyckiej do przywrócenia pokoju na kontynencie europejskim zależy od tego, czy uda jej się „przełamać historyczny cykl agresji” Rosji. To będzie wymagało czegoś więcej niż tylko poparcia zwycięstwa Ukrainy: jej zdaniem „Rosja również musi przegrać”. Jednak ta porażka militarna będzie wymagała większego wsparcia Zachodu dla Ukrainy, zwłaszcza broni, amunicji i szkoleń. „Nasza strategia musi polegać na utrzymaniu obranego kursu i zwiększeniu naszego długoterminowego wsparcia”.

Komentarz Katherine Walla
Przesłanie estońskiej premier Kai Kallas do NATO: „Obrona wolności ma swoją cenę”)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1