Wpis z mikrobloga

Serdecznie
Jestem początkującym akwarystą i zakładam swoje pierwsze akwarium.
Może poniższy wpis będzie dla kogoś interesujący a może i nawet pomocny, jeżeli tak - to fajowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Natomiast doświadczonych akwarystów proszę o konstruktywną krytykę i porady.

3 miesiące temu przystąpiłem do realizacji projektu "pierwsze akwarium" - za gówniaka miałem przygody zarówno z akwarystyką jak i terrorystką, ale ze względu na brak wiedzy i w ograniczone środki finansowe to ostatecznie były to raczej porażki. Po 15 latach postanowiłem spełnić marzenie i założyć akwarium.

3 miesiące to był czas który sobie wyznaczyłem na zdobycie podstawowej wiedzy oraz kompletację sprzętu. Opierałem się przede wszystkim na książce dr Pawła Zarzyńskiego "Akwarium Moja Pasja", kanałach YT:
- Zenon Aqua
- Rogatek (wg mnie najbardziej zwięzła, konkretna i skumulowana wiedza w jednym zwartym cyklu)
- Tyrril Domowe Akwarium
- Podwodne Światy

Oraz facebookowych grupach:
- Akwarium Amatorskie
- Akwarystyka dla wszystkich

Projekt i dobór sprzętu był na bieżąco analizowany w oparciu o powyższe źródła informacji. Głównym problemem jest chyba weryfikacja wiedzy - właściwie w większości tematów zdania są podzielone. Poniżej lista sprzętu:

- akwarium 300l, 120x50x50cm, OptiWhite 10mm
- filtr zewnętrzny Aquael Ultramax 2000 (wymiana oryginalnych mediów filtracyjnych aktualnie jest gąbka, gąbka, wata, Bioceramax 1200 i w ostatnim koszu Bioceramax 600 z originalnego wkładu - miał być zeolit ale zrezygnowałem w ostatniej chwili)
- grzałka przepływowa Aquael FlowHeater 500W
- belka led 120cm WRGB 58W z AliExpres (ostatecznie nie jestem do końca pewien, czy nie będę musiał czegoś dołożyć)
- szafka na zamówienie
- filtr RO - zakupiony po pierwszym badaniu wody z kranu

Podłoże:
Postawiłem na low-tech na ziemi ogrodowej - czy dobrze? Nie wiem - czas to zweryfikuje. Na pewno ziemia ogrodowa ma duży plus - cena. Zwolenników jest tak dużo jak przeciwników.

Na ziemię położyłem siatkę budowlaną i wszystko zasypałem żwirkiem okrągłym czarnym (naturany, wulkaniczny 2-5mm).

Hardscape:
- serpentynit ze składu kamienia naturalnego - ładne kształty i kolor - wyszorowany, wygotowany
- korzenie red moor - wygotowane
- tło: czarna matowa folia samoprzylepna

Rośliny:
- Java Moss
- Anubias Barteri
- Anubias Nana
- Microsorium Windelov
- Kryptokoryna Walkeri
- Kryptokoryna Wendtii
- Kryptokoryna Parva
- Staurogyne Repens
- Sagittaria Subulata
- Ludwigia Repens
- Valisneria Asiatica
- Hygrophila Polysperma
Zamawiałem ze sklepu internetowego Invital - jestem bardzo zadowolony, wszystkie rośliny dotarły w świetnej kondycji.

Zakładanie akwarium:
Nie obyło się bez problemów - przede wszystkim szklarz w ostatniej chwili poinformował mnie, że zbiornik będzie gotowy później niż się, a miałem już zamówione rośliny które czekały w paczkomacie- ostatecznie udało się odebrać akwarium w sobotni wieczór i w niedzielę posadzić rośliny, jednak ze względu na czas schnięcia sylikonu wstrzymałem się z zalaniem - posadzone rośliny spędziły 5 dni w akwarium zakrytym folią, codziennie zraszane do tego włączone światło na około 50% mocy - po zalaniu wszystko wyglądało dobrze, nie przetrwały chyba tylko nurzańce.

Akwarium zalewane było między 08.11 - 09.11 (mała wydajność filtra RO - prawie 20h uzupełniania). Wlałem około 2/3 wody kranowej oraz 1/3 wody RO.
Kh wody kranowej = 18
Kh po wymieszaniu w akwarium = 10
Gh będę badał dopiero dzisiaj bo nie miałem testu.

Światło 4h dziennie, będę dokładał po 1h tygodniowo.
Od początku dodaję Seachem Stability wg instrukcji.
10.11 do zbiornika trafiły ślimaki: 3szt Military Helmet i 3 szt Clithon Corona oraz kilka płatków pokarmu.
W tej chwili wydaje się, że rośliny się przyjęły i się rozwijają (z wyjątkiem nurzańców - nie przetrwały "suchego" startu).

Badam wodę co 2-3 dni - ostatnie badanie wykazało NH4<0,05, NO2 = 0,4, NO3=15
Ph=7

Obsadę chcę wpuszczać partiami po kilka sztuk w zależności od wyników badań wody.

Planowana docelowa obsada to:
- ławiczka Neonów Czerwonych (15szt)
- ławiczka Zwinników Blehera (15 szt)
- Otoski Przyujściowe 5-10szt
- Kiryski 5-10szt
- 1 lub 2 pary pielęgniczek (prawdopodobnie Kakadu lub Agassiza)

Nie wiem czy ilość obsady jest odpowiednia - proszę o pomoc doświadczonych akwarystów.
Generalnie jest sporo stresu, ale jak na razie wszystko wygląda dobrze - woda się wyklarowała, ślimaczki żyją, widać wzrost niektórych roślin (szczególnie Sagittaria).

Jeżeli kogoś to zainteresuje to z przyjemnością wrzucę update.

#akwarystyka
MastkowyDziadek - Serdecznie
Jestem początkującym akwarystą i zakładam swoje pierwsze...

źródło: 20231115_123921

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@MastkowyDziadek: Jeżeli mogę coś zasugerować, to zrezygnowałbym z dwóch różnych gatunków i postawił na jedną większą ławicę. Im większa grupa ryb z tego samego gatunku, tym chętniej formują ławicę. Jak będziesz mial po 15 szt z dwóch różnych to duże prawdopodobieństwo, że będziesz miał misz-masz zamiast dwóch osobnych grup ryb.
  • Odpowiedz
@MastkowyDziadek:
-kiryski to bardziej do piachu, przeczesuja piach w poszukiwaniu pokarmu. W żwirku będzie im ciężej.
-sprawdzałeś czy te kamienie nie zrobią Ci betonu z wody?
-nie masz jakichś specjalnie trudnych roślin. lampa powinna wystarczyć, jeśli to low tech.
Super baniak, niech zdrowy rośnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@ploomberg
Low-tech

Serpentynit nie powinien reagować z wodą, wręcz niektóre minerały wchodzące w jego skład mogą działać jako sorbenty i pochłaniać szkodliwe substancje. Badam twardość i narazie nie ma wzrostów.

Dzięki!
  • Odpowiedz