Wpis z mikrobloga

Porozumienie agenta Piłsudskiego z Niemcami
Niemcy (mianowicie ostatni rząd cesarskich Niemiec, na którego czele stał panujący książę Maksymilian Badeński) zawarły z Piłsudskim pakt, polegający na tym, że Niemcy sprowadzą Piłsudskiego do Warszawy i umożliwią mu objęcie tam władzy, a Piłsudski zobowiąże się, że władza jego w Polsce sprawowana będzie zgodnie z postawionymi przez Niemcy warunkami.

Pakt ten zawarł z Piłsudskim dyplomata niemiecki Harry Kessler, który stykał się już z Piłsudskim w 1916 roku na froncie na Wołyniu. Odwiedził teraz Piłsudskiego w twierdzy w Magdeburgu. Początkowo, rząd niemiecki nakazywał Kesslerowi, by ten otrzymał od Piłsudskiego zobowiązanie na piśmie. (Projekt oświadczenia pisemnego, które Piłsudski miał podpisać, opracował generał Hoffman). Kessler uznał jednak, że zobowiązania na piśmie żądać od Piłsudskiego nie może. Rząd niemiecki depeszą z dnia 7 listopada 1918 z Berlina do Magdeburga upoważnił wobec tego Kesslera do zadowolenia się oświadczeniem ustnym. Kessler zawarł więc z Piłsudskim pakt, „w którym chodziło o oświadczenie ustne w formie słowa honoru”, że „nie życzy sobie ani cala terytorium niemieckiego” (Kessler).

Także, że Polska zachowa z Niemcami pokój, to znaczy że w toczącej się wojnie (było to jeszcze przed rozejmem 11 listopada w Compiegne) Polska pozostanie państwem neutralnym, a więc (był to wniosek milczący) że nie tylko nie przedsięweźmie przeciw Niemcom żadnych działań zbrojnych, ale także że nie będzie uczestniczyć w konferencji pokojowej. Co za zdrada.

Kessler oraz Piłsudski opuścili (wraz z towarzyszącym mu Sosnkowskim) Magdeburg dnia 8 listopada. Niemiec zawiózł go samochodem do Berlina, odbył z nim ostatnią, podstawową rozmowę w hotelu Continental 9 listopada, po czym tegoż dnia wieczorem, pociągiem specjalnym, dostarczonym wciąż przez stary rząd cesarski, złożonym z lokomotywy i jednego wagonu, wysłał go w towarzystwie Sosnkowskiego i niemieckiego oficera łącznikowego, rotmistrza von Giilpen, do Warszawy. Piłsudski przybył do Warszawy 10 listopada. Dnia 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem, mianując go wodzem naczelny.
#stefan2 #4konserwy #historia #polska
Ryneczek - Porozumienie agenta Piłsudskiego z Niemcami
Niemcy (mianowicie ostatni rzą...

źródło: lodowa

Pobierz