Wpis z mikrobloga

Z racji posiadania umierającej malinki w wersji 4b 8GB RAM (HDMI0 zdechło, HDMI1 zdycha;p (reflow nie pomógł, a dalej działa tak samo, czyli coś w procku)) pomyślałem, że można by ją przerobić (dotychczas pracowała jako komputer do warsztatu) na syntezator i jakiś czas temu dołożyłem do niej wyświetlacz z dotykiem ELEGOO i próbowałem odpalić na tym Zynthiana (pewnie są inne ale tego było sporo w googlu, więc raczej popularne) i spodziewanie nie było to ani proste, ani skuteczne. Udało mi się w końcu, przy wsparciu wyszukiwarek/forów, uruchomić ekran, ale migał, a dotyk działał na odwrót. Mój zapas cierpliwości już miałem prawie na wyczerpaniu, a zapas wiedzy to tylko na papierze wyglądał dobrze, postanowiłem odłożyć projekt na potem.

No i mamy potem.( ͡ ͜ʖ ͡)

Piszę o tym na mikroblogu mając nadzieję, że jakiś mirek coś takiego zbudował i całkiem zupełnie przypadkiem przeczyta ten wpis i będzie miał ochotę poświęcić swój czas na wytłumaczenie ciemniakowi, takiemu jak ja, rzeczy oczywistych i wskazanie co #!$%@?ł i jak to zrobić żeby było dobrze.

Ogólnie to chciałbym sobie zbudować jakąś (to słowo najlepiej oddaje moją niewiedzę) syntezę z dużą liczbą pokrętełek i przełączników działających w czasie rzeczywistym (modyfikacja dźwięku), z looperem (czytaj: prostym sequencerem "na żywo") i midi w wersji #cebuladeal czyli z tego co posiadam. No i te pokrętełka też mogą działać via midi jako osobne moduły.
Może jest jakiś inny/lepszy projekt takiego ustrojstwa. Czemu malina? bo mam, i ma sporą moc obliczeniową i mam też dość fajną zewnętrzną kartę dźwiękową na USB, no i malina ma GPIO, więc część przycisków,/pokręteł można bezpośrednio do niej zaimplementować.

Mógłbym opisać co i jak robiłem, ale i tak już jest textwall. So...
Ktoś? Coś?( ͡° ͜ʖ ͡°)

a może coś innego zrobić z niepełnosprawnej maliny? Choć o syntezie zawsze marzyłem;p

picrel
#elektronika #diy #syntezatory #muzykaelektroniczna
ForceMajeure - Z racji posiadania umierającej malinki w wersji 4b 8GB RAM (HDMI0 zdec...

źródło: IMG_20231112_2227511

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • 0
@zetisdead: Dzięki za zainteresowanie( ͡° ͜ʖ ͡°) to nie to. W przypadku tego systemu "Zynthian" trzeba pogrzebać głębiej (w przypadku innych popularnych LCD jak n.p. waveshare - konfiguracja jest prosta).
Dodam tylko, że wyświetlacz nie jest uszkodzony i z raspbianem działa poprawnie i jest w pełni konfigurowalny.
  • Odpowiedz