Wpis z mikrobloga

#mirkowyzwanie

ZADANIE: Na każdym cmentarzu spoczywają zmarli, którzy mieli ciekawą historię. Odszukaj ich groby i opowiedz nam o ich losach.

postanowilam odwiedzic cmentarz w west brompton poniewaz nie znam tych rejonów za dobrze wiec uznalam to za dobry pretekst na wycieczke. jedna z ciekawostek ktorych dowiedzialam sie przygotowujac sie do wizyty to fakt ze to jedyny cmentarz wchodzacy w sklad “Magnificent Seven” cemeteries w londynie powstalych w XIX w. i jednoczesnie bedacy wlasnoscia krola (“Crown property”). cmentarz ten jest dostepny dla wszystkich. jest zarzadzany przez Royal Parks i tak tez jest traktowany - jak park. mozna tam jezdzic rowerem oraz przyprowadzać psy.
w latach od 1952 do 1996 cmentarz przestal organizowac nowe pochowki za wyjatkiem rodziny zmarlych oraz polakow (m in. tomasz arciszewski czy stefan tyszkiewicz).
ze wzgledu na piekna wiktorianska architekture cmentarz ten pojawila sie czesto w angielskich filmach: m.in. dwukrotnie w filmach guya ritchie (‘sherlock holmes’ oraz ‘dzentelmeni’) oraz w jamsie bondzie (‘goldeneye’).

w pierwszym komentarzu znajdziecie historie dr. johna snowa - pierwszego epidemiologa ktory polaczyl obecnosc zanieczyszczonej wody z wybuchami epidemii cholery
jalowo_godka - #mirkowyzwanie

ZADANIE: Na każdym cmentarzu spoczywają zmarli, którzy...

źródło: John Snow Grave

Pobierz
  • 9
Jonh Snow urodził się 15 marca 1813 r. w York w Anglii jako najstarszy z dziewięciorga dzieci. Mieszkał w jednym z najuboższych rejonów Yorku, gdzie warunki sanitarne często były na katastrofalnym poziomie. Chociaż jego rodzina należała do biednych, John miał możliwość uczęszczania do prywatnej szkoły gdzie zdobył dobre wykształcenie, a to z kolei pozwoliło mu na podjęcie praktyk u lekarza w Newcastle Upon Tyne w wieku zaledwie 14 lat.

Przez następne kilka
@Apaturia:zaciekawilas mnie! pamietasz moze ktora to byla mniej wiecej ksiazka?

nidgy wczesniej o snowie nie slyszalam dlatego mnie tak bardzo zainteresowala jego historia. szkoda ze zmarl tak mlodo - jestem pewna ze popchnalby cala dziedzine troche baedziej do przodu
@jalowo_godka: "Stulecie chirurgów", o ile mnie pamięć nie myli - w moim odczuciu, świetnie napisana przekrojówka dotycząca początków chirurgii. Bardzo polecam, jeśli temat Cię interesuje :) Tylko warto się przygotować na to, że opisy zabiegów przeprowadzanych w ówczesnych warunkach mogą czasem naprawdę przyprawić o dreszcze.
@jalowo_godka: Właśnie dlatego wolałam uprzedzić ;) Nie chodzi o to, że opisy są jakoś przesadnie drastyczne czy coś, to nie jest konwencja taniego horroru - ale jeśli ktoś łatwo się wczuwa, czasem naprawdę można dostać skurczu żołądka.