Wpis z mikrobloga

Wykopki moje drogie, jak u was z #ppk #oszczedzanie ?

Ja właśnie sobie policzyłem jaki procent zarobiłbym gdybym teraz wypłacił pieniądze.

Od połowy 2021 z mojej pensji nie dostałem do ręki prawie 3000 zł. Gdybym wypłacił pieniądze z ppk teraz dostałbym do ręki niemal 5200, po odliczeniu potrąceń i belki. W 2 i pół roku pieniądze zrobiłby mi 70%, jeżeli dobrze liczę. Bez wliczania pieniędzy pracodawcy nie byłoby już tak różowo -

Jeżeli brać pod uwagę wpłaty całościowo to współczynnik zwrotu wynosi w skali 2 i pół roku jakieś 17%, jeżeli dobrze liczę. Poniżej inflacji skumulowanej (28,25%), ale nie znam się sam na inwestowaniu i lepiej sam bym tego nie zrobił.
  • 5
  • Odpowiedz
U mnie #!$%@?, póki miałem ppk w innym towarzystwie to rósł zajebiście, ale przeniosłem do pko i #!$%@?, wpłaciłem 15k już tam, a urosło ledwie 1 tys. PLN. Największa wadą ppk jest fakt, że pracodawca wybiera zarządzającego fundem. Powinno to być rozwiązane inaczej. I mówię to jako zwolennik ppk
  • Odpowiedz
@peterpan: Zostawiam. Rośnie w pewnie podobnym tempie. Nie kalkuluję jakoś mocno, bo wiem, że i tak, przez dopłaty pracodawcy, będę miał tam z dużym prawdopodobieństwem wystarczającą stopę zwrotu, a traktuję to jako kolejne narzędzie do dywersyfikacji.
  • Odpowiedz