Wpis z mikrobloga

Przerobiłem taki tani chiński łańcuch 25 led zasilany 3xAA na USB 5V wpinając szeregowo rezystor taki aby prąd pobierany z portu był równy ok 25 x 10mA. Tak też mi tutaj poradzono. Ale po kilku dniach ciągłego świecenia trochę zmniejszyła się ich jasność. Teraz dałem większy rezystor taki aby prad był 25 x 3mA.

Jaki powinien byc prad średnio na diode aby nie ulegały degradacji? Mam jeszcze trochę takich lampek i zamiar zrobić z nich nocne oswietlenie, które będzie świeciło 24h/dobę.

#elektroda #elektryka #elektronika #diy #majsterkowanie #pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: półprzewodniki się nie degradują, przynajmniej nie w takim stopniu byś mógł to zaobserwować poza laboratorium elektronicznym. Prawdopodobna przyczyna jest taka, że po kilku dniach działania zasilacz się nagrzał i zaczął działać derating temperaturowy, który ograniczył ci moc na wyjściu. Możliwe też, że rezystor, którego użyłeś miał za małą moc i też na skutek temperatury się nagrzał i zwiększył swoją rezystancję, co poskutkowało zmniejszeniem jasności.
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: I na jakim rezystorze ostatecznie stanęło?

@Wykop123wykop @CXLV @Jarek_P Mam pytanie przy okazji bo chodzi mi po głowie podobna przeróbka takich chińskich ledów na zasilanie usb tylko nie z portu usb a przez ładowarkę usb od telefonu. Czy taka ładowarka (obsługująca też szybsze ładowanie więc zakładam jakiś układ w sobie ma) będzie stale podawać tyle amper ile może max czy też działa to tak że ledy wezmą tylko tyle ile
  • Odpowiedz
@astra2k: ładowarka da tyle prądu, ile potrzebuje zasilane przez nią urządzenie (póki to nie przekroczy jej możliwości). Więc jeśli masz ledy zasilane z portu usb, to możesz je spokojnie zasilać z ładowarki.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Dziękuję. Pytałem o ledy które także oryginalnie miałem zasilane 3x AA, przylutowałem przewód usb by tak je zasilać właśnie z ładowarki zamiast tych baterii. Jest to typowy marketowy zestaw, 100 malutkich białych ledów na przewodzie plus pudełko na te baterie i jakiś układ w środku.

Przypomniałem sobie że mam miernik usb taki popularny z allegro więc wpiąłem go między ładowarkę a te zmodyfikowane ledy, miernik wskazał napięcie 5,22V oraz 0,22A.
  • Odpowiedz
@astra2k:

Nowy, nie używany łańcuch podzielony na 2 odcinki z osobnym zasilaniem:
1. 15led rezystor 50ohm pobiera prąd 48mA co daje 3,2mA/diodę
2. 35led rezystor 20ohm pobiera prąd 110mA co daje 3,1mA/diodę
Świeci ciągle przez ostatnią dobę i raczej jest ok.

Ładowarka z różnym poziomem napięć domyślnie zwykły odbiornik zasila napięciem 5V i podaje tyle prądu ile potrzebuje odbiornik inaczej prąd zależy od rezystancji odbiornika(I=U/R). Wyższe poziomy napięć ładowarki są włączane
  • Odpowiedz