Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
chcialem kupic #dom, nie zaden apartamentowiec, po prostu zwykły mały domek, aby osiąśc na stare lat, na niedużej działce pod miastem, sił na budowę i uzeranie się z ekipami nie mam, raczej już coś gotowego, nawet z 2 ręki. wchodzę ochoczo na portal z ogłoszeniami i wraz z kolejnymi scrollami na mojej myszce entuzjazm na twarzy w prost proporcjonalnie maleje. pojawia sięzdziwienie, niedowierzanie i ogólnie wtf? szczerze, nie interesowałem się tym tematem przez ostatnie lata, zupełnie nie śledziłem cen domów itd. ale to co zobaczyłe mwprawiło mnie w osłupienie. dodam że miasto dość małe, a obrzeża to głównie małe wioski, raczej ludzie stąd wyjeżdzają w posuzkiwaniu lepszego jutra, ja mam prace zdalną więc mi wszystko jedno gdzie mieszkam a preferuje bardziej takie spokojne okolice, im mniej zbytków wokół tym lepiej.
ale do meritum, domy "używane" to dramat, większość to do generalnego remontu, pamiętają jeszcze prl - ceny u mnie ok 5tys za metr, co przy metrażu tych domów (120-150) daje minimum 600tys, a większość to 700-800 tys, pomijam te większe prawie 200 metrowe bo tam już bańka pęka. za dom do generalki. gdzie włożyć trzeba dość sporo i też się użerać. Z drugiej strony są domy w stanie otwartym, gdzie prywatni inwestorzy nie podołali kosztowo budowie, pytania - czy pchać się w to i dokonczyć budowe? ceny u mnie ok 2-3 tys za metr. ładne okolice, mozna mieś spoko domek za ok 300-400 tys. plus na dokonczenie (czyli pewnie też wyjdzie z 500-700)

ale już pomijając to. policzcie sobie - takie 700tys, licząc 10k raty miesięcznie to mamy prawie 6 lat takiego spłacania. oczywiście bez odsetek itd dla banku. 6 lat trzeba odkładać miesiąc w miesiąc 10k żeby kupić domek do remontu. dla wielu to kosmos bo takich pieniedzy nie widza. pociag odjechal?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
  • Odpowiedz
@telemach20: Byłbyś tak uprzejmy i podał źródło tego wykresu. Niedawno szukałem informacji o średnich oszczędnościach Polaków nie mogłem za bardzo znaleźć żadnych aktualnych danych, więc byłbym naprawdę wdzięczny za namiar na takowe.
  • Odpowiedz