Wpis z mikrobloga

#bron #bronpalna #militaria #gunboners

Ja ja kutwa zazdroszczę czechom. Mają świetny przemysł związany z bronią. Produkują masę broni, niedawno tez przecież kupili amerykańskiego colta. Produkują też masę amunicji a teraz na dodatek znów wykupują amerykanów, kupili producentów amunicji miedzy innymi Federal i CCI. Koszt to 1,91 miliarda dolarów.

Nie powiem mam ból dupy, bo my jedyne co potrafimy zrobić i jakieś Mesko, które nikogo nie obchodzi (bo produkuje głownie dla wojska). A Fabryka Broni Radom to wiadomo, 2 karabinki na krzyż w ofercie, 2-3 pistolety i tyle, wszystko oczywiście w wysokich cenach. - o braku podbijania obcych rynków i eksportu nie mówiąc.

https://www.guns.com/news/2023/10/17/czech-group-to-buy-ammo-makers-cci-federal-hevi-shot-remington-and-speer
https://www.shootingillustrated.com/content/czechoslovak-group-acquiring-federal-cci-hevi-shot-remington-ammo-and-speer/
  • 6
  • Odpowiedz
@Variv: Jeszcze jest WBP Rogów, który na targach IWA 2023 pokazał ich propozycję karabinka AK z magazynkiem do AR czy PFA która niestety tłoczy tylko 9x19 mm. Z drugiej strony trudno się dziwić bo polski rynek cywilny był po prostu mały (dopiero od tych kilku lat jest stały wzrost posiadaczy pozwolenia), więc ostały się albo nieduże firmy lub takie co żyją praktycznie z zamówień wojskowych.
  • Odpowiedz
  • 0
@MercedesBenizPolska: No wiem ale nie o tym mówię przecież xD. Mówie o tym, że taki mały kraj jak czechy ma znacznie większy przemysł związany z bronią palną niż większa Polska. I to mnie boli, że w Polsce jak w lesie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@RM_PL Dlatego trzeba się nastawić na eksport. Cz też by nie odniosło światowego sukcesu jak by tylko dla częściej armii produkowali i czeskich cywili.
  • Odpowiedz
@Variv: Łatwo powiedzieć. Żeby odnieść sukces w eksporcie to w tych czasach musisz się przebić ze swoją konstrukcją przez naprawdę sporą warstwę konkurencji. Tu jest właśnie ważne, żeby nie tylko produkować broń ale cały czas projektować nowe konstrukcje. CZ miało taki plus, że praktycznie cały czas mogła robić swoje od prawie 90 lat - dobrym przykładem jest SA wz. 58, gdzie zamiast po prostu przejść na AK to woleli pozostać przy
  • Odpowiedz